Share

شب گذشته و صبح امروز جنگنده‌های شکاری نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا باز هم مواضع گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه را بمباران کردند. بریتانیا با چند تورنادو در حملات صبح امروز شرکت داشت. قرار است در بمباران‌های بعدی جنگنده‌های شکاری کشورهای بلژیک، دانمارک و هلند هم در این بمباران‌ها با نیروهای ائتلاف همراهی کنند. افزون بر این، وزارت دفاع آمریکا در نظر دارد ۱۵ هزار تن از سربازان ارتش آزاد سوریه را آموزش دهد. رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه هم گفته است ترکیه به تعهدات خود عمل می‌کند.

بریتانیا با شش تورنادو در ائتلاف ضد داعش شرکت دارد

بریتانیا با شش تورنادو در ائتلاف ضد داعش شرکت دارد

برای نخستین بار تورنادوهای بریتانیا هم در بمباران مواضع داعش در شمال عراق با نیروهای ائتلاف مشارکت کردند. وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است هرگاه هدف‌ها تعیین شود، جنگنده‌های این کشور آماده‌اند که مواضع داعش را بمباران کنند.

شنبه ۵ مهر/۲۷ سپتامبر سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن)، به نقل از منابعی که در شمال سوریه در اختیار دارد گزارش داده است که در پیرامون رقه بیش از ۳۰ انفجار سهمگین اتفاق افتاده است.

استان رقه پایگاه اصلی شبه‌نظامیان داعش در سوریه است و مقر اصلی فرماندهی داعش در شهر رقه قرار دارد.

به گزارش سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه، جنگنده‌های شکاری نیروهای ائتلاف یکی از اردوگاه‌های آموزش پیکارجویان داعش و مرکز فرماندهی گروه دولت اسلامی در شهر «حلب» را بمباران کرده‌اند.

بامداد امروز شهروندان سوری مکان‌های بمباران‌شده را توئیت کرده‌اند. گفته می‌شود که چاه‌های نفت که تحت تصرف داعش قرار دارد، یکی از اهداف جنگنده‌های شکاری نیروهای ائتلاف بوده است.

پنجشنبه، ۳ مهر/۲۵ سپتامبر جان کربی، سخنگوی پنتاگون اعلام کرده بود که جنگنده‌های آمریکایی با کمک نیروی هوایی عربستان و امارات، ۱۲ پالایشگاه نفتی در شرق سوریه را هدف گرفته‌اند. شامگاه گذشته هم جنگنده‌های امارات و عربستان در بمباران چاه‌های نفت که در اختیار داعش قرار دارد مشارکت داشتند. هدف از این بمباران‌ها قطع شریان اقتصادی داعش در بازار سیاه خرید و فروش نفت است.

نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا گزارش داده است که جنگنده‌های نیروهای ائتلاف شامگاه گذشته در مجموع ۱۰ بار شمال عراق و شمال سوریه را بمباران کرده‌اند. هدف آن‌ها در این بمباران‌ها، مراکز فرماندهی داعش، تانک‌ها و تجهیزات زرهی آنان و سنگرهای پیکارحویان گروه «دولت اسلامی» بوده است.

به گزارش سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه یک دهکده دورافتاده و گمنام به نام صغیر الجزیره نیز هدف بمباران‌های شب گذشته بود. ظاهراً عده‌ای از فرماندهان داعش در این دهکده اقامت داشتند.

رامی عبدالرحمان، دبیر سازمان نظارت حقوق بشر سوریه خبر داده است که جنگنده‌های نیروهای ائتلاف همچنین مواضع داعش در ۳۰ الی ۳۵ کیلومتری غرب شهر کوبانی را نیز بمباران کرده‌اند. مقامات محلی در شهر کوبانی اما تاکنون این خبر را تأیید نکرده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه هم به روزنامه حریت گفته است چنانچه جامعه جهانی بر سر یک منطقه تحت حفظ برای آوارگان جنگی به توافق برسد، ترکیه به وظیفه خود عمل می‌کند.

اردوغان در گفت و گو با حریت گفته است بمباران مواضع داعش کافی نیست و بدون نیروهای نظامی در منطقه راه‌کار درازمدتی برای این بحران نمی‌توان متصور شد.

ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشست خبری پنتاگون اطلاعاتی درباره فرماندهان داعش که احتمال می‌رود در این حملات کشته شده‌ باشند ارائه نداده است. به گفته رامپسی مستشاران آمریکایی برای آموزش ۱۲ الی ۱۵ هزار سرباز ارتش آزاد سوریه وارد عربستان سعودی شده‌اند.

آموزش نیروهای ارتش سوریه و تسلیح آنان به سلاح‌های سبک و سنگین بخشی از استراتژی باراک اوباما در مبارزه با داعش است که به تصویب کنگره آمریکا رسیده است.

گالری عکس: آوارگان شمال سوریه

Share