Share

پارلمان اروپا اعلام کرد کشور مستقل فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسد اما به ‌شرطی که مذاکرات صلح خاورمیانه از سر گرفته شود.

نمایندگان پارلمان اروپا تأکید کردند که از راه حل دو کشور مستقل حمایت می‌کنند.

نمایندگان پارلمان اروپا تأکید کردند که از راه حل دو کشور مستقل حمایت می‌کنند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، پارلمان اروپا در نشست روز چهارشنبه ۱۷ دسامبر / ۲۶ آذر خود در استراسبورگ درباره بحران خاورمیانه و مسأله به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین گفت‌وگو کرد و در قطعنامه‌ای گفت در اصل با این موضوع موافق است اما تحت شرایطی که باید فراهم شود. بر این اساس ابتدا باید مذاکرات صلح فلسطین و اسرائیل از سر گرفته شوند.

نمایندگان پارلمان اروپا تأکید کردند که از راه حل دو کشور مستقل حمایت می‌کنند. در قطعنامه آمده است همزیستی بین دو کشور اسرائیل و فلسطین «تنها راه حل ممکن برای حل درگیری است».

این قطعنامه از سوی تمام فراکسیون‌های پارلمان اروپا مورد تأیید قرار گرفت و با ۴۹۸ رأی موافق در برابر ۸۸ رأی مخالف و ۱۱۱ رأی ممتنع تصویب شد.

قطعنامه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا پس از هفته‌ها مذاکره سخت با محافظه‌کاران به‌تصویب رسید و نمایندگان سبزها و چپ‌ها نیز با آن موافقت کردند.

پارلمان اروپا همچنین بار دیگر شهرک‌سازی‌های اسرائیل در مناطق اشغالی را مورد انتقاد قرار داد و آن را مغایر با قوانین بین‌المللی دانست.

بر اساس این قطعنامه هر دو طرف باید از «اقداماتی که پایداری منطقه و چشم‌انداز راه حل دو کشور را به خطر می‌اندازند، پرهیز کنند.»

طرح «نمایندگان برای صلح»

همچنین طرح «نمایندگان برای صلح» از سوی پارلمان اروپا می‌بایست در آینده با همتایان اسرائیلی و فلسطینی مورد مذاکره قرار گیرد. با همکاری هم باید «دستور کار برای صلح» تدوین شود و تلاش‌های دیپلماتیک که مورد پشتیبانی اتحادیه اروپاست در پیش گرفته شود.

بیشتر بخوانید: پارلمان ایرلند خواهان به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین شد

در ماه اکتبر سوئد نخستین کشور غربی اتحادیه اروپا بود که کشور فلسطین را به‌رسمیت شناخت. جمهوری چک، مجارستان، لهستان، بلغارستان، رومانی، مالت و قبرس پیش از عضویت در اتحادیه اروپا فلسطین را به‌رسمیت شناخته بودند.

پارلمان ایرلند آخرین پارلمان اروپا بود که چهارشنبه ۱۰ دسامبر / ۱۹ آذرماه کشور فلسطین را به رسمیت شناخت.

به‌گفته مقامات فلسطینی در حال حاضر ۱۳۵ کشور جهان فلسطین را به‌رسمیت شناخته‌اند.

Share