Share

صدها معلم در اعتراض به آنچه عدم احترام به «آموزش و کار سکولار» خوانده‌‌اند، در آنکارا پایتخت ترکیه دست به تظاهرات زدند.

teachers turkish

پلیس برای متفرق‌کردن معترضان از ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد

به گزارش روزنامه ترکی «حریت»، معلمان تظاهرکننده به دعوت «اتحادیه معلمان ترکیه»، شنبه ۲۰ دسامبر، در میدان «تندوغان» آنکارا تجمع کردند. معترضان خواهان سکولار ماندن محیط‌های کاری و آموزشی بودند.

بر اساس این گزارش، پس از آنکه گروهی از تظاهرکنندگان برخلاف خواست پلیس بر ادامه راهپیمایی اصرار ورزیدند، پلیس برای متفرق‌کردن معترضان از ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد. همچنین بیش از صد تن از معترضان که اغلب آنها از مسئولان اتحادیه معلمان بودند، بازداشت شدند.

محمد بالیک، رئیس شعبه آنتالیای اتحادیه‌ معلمان که خود نیز در مقر فرماندهی پلیس بازداشت و بازجویی شده‌ بود، در گفت‌و‌گو با روزنامه حریت تأکید کرده است که حمله پلیس به تظاهرکنندگان «بدون اخطار قبلی» و به طور ناگهانی انجام شده و ماشین‌های آب‌پاش «به همه‌ جمعیت، اعم از کودکان خردسال و افراد مسن، با آب پر فشار یورش بردند.»

به گزارش خبرگزاری روسی «راشا تودی»، «ولی دمیر»، رئیس اتحادیه معلمان هم در بازداشت به سر می‌برد.

طرح اردوغان برای اسلامی‌کردن مدارس

بنابر این گزارش، سکولارهای ترکیه در پی اظهارات اخیر اردوغان درباره لزوم اسلامی‌‌کردن بیشتر مدرسه‌ها و نیز رفع ممنوعیت پوشیدن روسری در مدارس برای دختران بزرگتر از ۱۰ سال، به خیابان‌ها ریخته‌اند.

دولت اسلامگرای ترکیه از چندی پیش استفاده از روسری برای دختران دبیرستانی را که تا پیش از این ممنوع بود، آزاد کرد. علاوه بر این، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه قصد دارد آموزش خط عربی را در دبیرستان‌های این کشور احیا کند و تدریس زبان ترکی عثمانی را هم در مدارس گسترش دهد.

طی چند ماه گذشته سرکوب و بازداشت مخالفان اردوغان و دولت ترکیه افزایش یافته است.

این بار نیز سرکوب اعتراض معلمان درحالی صورت گرفته است که هفته گذشته، در هجوم به دفتر رسانه‌های اپوزیسیون، ۲۰ تن از حامیان فتح‌الله گولن بازداشت شدند. گولن متحد پیشین، اکنون منتقد جدی رجب طیب اردوغان است. گولن در حال حاضر به عنوان واعظ و مدرس علوم اسلامی و اخلاقی در آمریکا زندگی می‌کند.

روز جمعه ۱۹ دسامبر، دادگاهی در استانبول حکم جلب گولن را به اتهام تلاش برای ساختن «دولت موازی» صادر کرد.

در همین زمینه:

حکم بازداشت فتح‌الله گولن در ترکیه صادر شد

یورش امنیتی به رسانه‌های مخالف اردوغان در ترکیه

کارت زرد اتحادیه اروپا به ترکیه پس از دستگیری گسترده روزنامه‌نگاران

Share