Share

در شهر قونیه، واقع در مرکز ترکیه یک نوجوان ۱۶ ساله دبیرستانی به اتهام «توهین به رئیس‌جمهور»، رجب طیب اردوغان، بازداشت شد.

محمد امین آلتونسس از مسئولان یک گروه دانش‌آموزی چپ است

محمد امین آلتونسس از مسئولان یک گروه دانش‌آموزی چپ است

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، این نوجوان که نام وی محمد امین آلتونسس است، عضو یک گروه دانش‌آموزی چپ است و روز چهارشنبه ۲۴ دسامبر / ۳ دی در مراسم ‌یادبود مصطفی فهمی، معلم لائیکی که در سال ۱۹۳۰ توسط اسلامگرایان تندرو کشته شد، به اردوغان «توهین» کرده است.

روزنامه حریت، چاپ ترکیه نوشته است محمد امین در سخنانی که در این مراسم ایراد کرد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و حکومتش را به باد انتقاد گرفت و به‌ویژه آن را متهم «فساد مالی» کرد.

این نوجوان شامگاه چهارشنبه توسط پلیس به دستگاه قضایی سپرده شد و سپس متهم و زندانی شد. این خطر وجود دارد که او تا چهار سال در زندان بماند.

بنا به این گزارش، وکیل محمد امین روز پنج‌شنبه قرار است دادخواستی را به دادگاه ارائه کند تا بتواند او را از زندان آزاد کند.

دولت ترکیه از سال ۲۰۰۳ تا ماه اوت ۲۰۱۴ در دست رجب طیب اردوغان بود و پس از این تاریخ، اردوغان به ریاست جمهوری ترکیه برگزیده شد.

اردوغان از تابستان سال ۲۰۱۳ با اعتراضات مردمی روبه‌رو شد. مخالفان اردوغان وی را متهم به «استبداد» و «اسلامی کردن ترکیه» می‌کنند.

بیشتر بخوانید: حکم بازداشت فتح‌الله گولن در ترکیه صادر شد

در ادامه اعتراضات تابستان سال ۲۰۱۳ رسوایی فساد مالی گسترده در زمستان همان سال که تا چند ماه به‌طول انجامید دولت او را متزلزل کرد.

اردوغان متحد پیشین خود فتح‌الله گولن را متهم به رهبری این ماجراها کرد. او معتقد است که گولن در صدد سرنگونی دولت است.

یک هفته پیش، قرار بازداشت فتح‌الله گولن در ترکیه صادر شد.

Share