Share

دولت کوبا به وعده خود مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی این کشور عمل کرد. آزادی دگراندیشان، بخشی از توافق تاریخی کوبا با ایالات متحده آمریکاست.

آیدا گالاردو و سونیا گارو از زندانیان کوبایی آزاده شده، پرچم کوبا را در آغوش گرفته‌اند.

آیدا گالاردو و سونیا گارو از زندانیان کوبایی آزاده شده، پرچم کوبا را در آغوش گرفته‌اند.

دوشنبه ۲۲ دی ماه، مقامات ارشد دولت آمریکا اعلام کردند که تمام ۵۳ زندانیان سیاسی کوبایی که آزادی آن‌ها مد نظر ایالات متحده بود، آزاد شده‌اند.

رویترز به نقل از  دیپلمات‌های آمریکایی نوشته است که  این حرکت کوبا «یک گام مهم» برای آغاز مذاکرات دیپلماتیک در هاواناست. این مذاکرات قرار است هفته آینده برای عادی سازی روابط آمریکا-کوبا آغاز شوند.

کوبایی‌های تبعیدی که از شرایط بد زندگی در کوبا به آمریکا گریخته‌اند، می‌گویند همچنان زندانیان سیاسی لیبرال و یا هوادار آزادی در این کشور در بند هستند. آنها به دولت اوباما انتقاد می‌کنند که به مقامات کوبایی به اندازه کافی فشار نیاورده است تا همه زندانیان سیاسی کوبا آزاد شوند.

«اتحادیه میهنی کوبا» (UNPACU) – یکی از گروه‌های منتقد سوسیالیسم کاسترویی در داخل کوبا – به مقامات آمریکایی اطلاع داده که بسیاری از این ۵۳ نفر تنها با این شرط آزاد شده‌اند که فعالیت سیاسی نکنند. به افراد آزاد شده گفته‌اند که در صورت آغاز فعالیت‌هاشان، مجددا دستگیر خواهند شد.

بیشتر افراد آزاد شده در زندانی در شرق کوبا زندانی بودند؛ جایی که کانون‌ و خاستگاه گروه «اتحادیه میهنی» است. این گروه تند‌ترین جریان‌ منتقد دولت کوباست.

مقامات آمریکایی به رویترز گفته‌اند که تعداد اندکی زندانی سیاسی در زندان‌های کوبا باقی مانده‌اند و واشنگتن برای آزادی سایر زندانیان سیاسی کوبا که در لیست ۵۳ نفر نیستند، همه تلاش خود را خواهد کرد.

لیست دقیق این ۵۳ زندانی آزاد شده را آمریکا و کوبا هنوز منتشر نکرده‌اند.

پیش از این، روز جمعه ۹ ژانویه، الیزاردو سانچز، مدیر کمیسیون حقوق بشر و آشتی ملی کوبا از ‌آزادی ۲۵ دگراندیش این کشور خبر داده و افزوده بود که طبق توافق با آمریکا، قرار است ۵۳ زندانی سیاسی کوبا به تدریج ‌آزاد شوند.

در میانه ماه دسامبر، باراک اوباما اعلام کرد که مناسبات معلق شده آمریکا و کوبا پس از ۵۰ سال به حالت عادی در می‌آید. هم‌زمان اعلام شد که کوبا ‌آمادگی خود را برای آزادی ۵۳ نفر از زندانیان سیاسی این کشور ابراز کرده است. روند آزادی دگراندیشان کوبایی، بخشی از مذاکرات مربوط به نزدیکی سیاسی دو کشور است.

در همین زمینه:

کوبا ۲۵ دگراندیش زندانی را ‌‌‌آزاد کرد

از سرگیری روابط ‌امریکا و کوبا پس از نیم قرن

مدافعان حقوق بشر کوبا خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی شدند

Share