Share

اتحادیه آفریقا قصد دارد از نیروهای منطقه‌ای برای نبرد با گروه نیجریه‌ای بوکو حرام استفاده کند. دست‌کم هفت هزار و ۵۰۰ سرباز در این نبرد شرکت خواهند کرد.

بوکو حرام از پنج سال پیش با خشونت در پی برقراری حکومت اسلامی در منطقه شمال نیجریه است.

بوکو حرام از پنج سال پیش با خشونت در پی برقراری حکومت اسلامی در منطقه شمال نیجریه است

این تصمیم شامگاه روز پنج‌شنبه ۲۹ ژانویه/ ۹ بهمن‌ماه در نشست شورای صلح و امنیت جامعه کشورهای عضو اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی، گرفته شد.

رادیو بین‌المللی فرانسه، روز جمعه ۳۰ ژانویه/ ۱۰ بهمن‌ماه اعلام کرد که اتحادیه آفریقا در حال حاضر قصد دارد سازمان ملل را متقاعد کند تا برای اینحمله نظامی‌ به این اتحادیه کمک مالی کند.

خانم «نکوسازانا دالمینی زوما»، وزیر کشور پیشین آفریقای جنوبی و رئیس کنونی اتحادیه آفریقا، چند روز پیش آفریقا را فراخوانده بود تا نقش رهبری در مبارزه با افراطیون را بر عهده بگیرد.

او گفت از اعمال خونین اسلامگرایان تندرو «عمیقاً شوکه شده» و ترورهای آن‌ها را «غیرقابل قبول» می‌داند.

صبح جمعه در آدیس ‌آبابا دومین روز نشست کشورهای اتحادیه آفریقا برگزار خواهد شد و موضوع گروه تروریستی بوکو حرام در دستور اصلی کار آن قرار دارد.

در هفته‌های اخیر، حملات خشونت‌بار این گروه افراطی در شمال شرقی نیجریه ابعاد بی‌سابقه‌ای یافت. بوکو حرام از پنج سال پیش با خشونت در پی برقراری حکومت اسلامی در این منطقه است. آخرین بار این گروه به شهر چند میلیونی مایدوگوری در ایالت بورنو نیجریه حمله کرد.

بیشتر بخوانید: حمله شبه نظامیان بوکو حرام به اصلی‌ترین شهر شمال نیجریه

شبه‌نظامیان بوکوحرام مناطق وسیعی از ایالت بورنو و حتی برخی از مناطق آداماوا و یوب در کشورهای همسایه را زیر نفوذ خود دارند. آن‌ها به‌تازگی از طریق دریاچه چاد کنترل شهر باگا و ارتش آن را هم در اختیار گرفتند.

در دی‌ماه سال جاری شبه‌نظامیان بوکو حرام به شهر «بقا» در شمال نیجریه حمله کردند، شهر را به آتش کشیدند و آن را با خاک یکسان کردند. در این حمله بیش از دو هزار نفر کشته شدند.

بیشتر بخوانید: بوکو حرام شهری را با خاک یکسان کرد

Share