Share

یک فرمانده کرد همراه با ۲۵ پیشمرگه دیگر، در حمله‌ای برای عقب‌راندن نیروهای دولت اسلامی (داعش سابق) از کرکوک، کشته شدند.

Kirkuk isis pishmarge

تصویری از مرز اقلیم کردستان عراق و گروه دولت اسلامی

به گزارش الجزیره، پیشمرگه‌های کرد، پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) را که به شهر نفت‌خیز کرکوک حمله کرده بودند، از این شهر عراق بیرون راندند.

به گفته مقامات کرد، شیرکو فاتح، فرمانده ارشد و دست‌کم ۲۵ پیشمرگه دیگر، جمعه شب ۳۰ژانویه/۱۰ بهمن، در یکی از شدیدترین حملات علیه داعش کشته شدند.

مریوان عبد خالق از مسئولان پیشمرگه‌های کرد گفته که «پیکارجویان داعش با استفاده از هوای مه‌آلود، حمله خود را آغاز کردند، اما با این حال ما موفق به شکست دادن آنها شدیم.»

مقامات نفتی و امنیتی عراق شنبه ۳۱ ژانویه/ ۱۱ بهمن، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که پیکارجویان داعش یک میدان کوچک نفت خام را در شمال شهر کرکوک به تصرف خود در آورده‌اند.

به گفته آنان، در این ایستگاه نفتی ۱۵ کارگر مشغول کار بوده‌اند که در حال حاضر و پس از حمله داعش ناپدید شده‌اند.

گروه دولت اسلامی از تابستان گذشته، چهار میدان نفتی را در شمال عراق به تصرف خود در آورده است و برای تأمین هزینه‌های مالی خود، شروع به فروش نفت خام و بنزین کرده است.

تلفات دیشب در کرکوک یکی از شدیدترین تلفات نیروهای کرد عراق است که در خط مقدم مبارزه با داعش قرار دارند.

داعش در یک یورش ناگهانی در سال گذشته تقریباٌ یک سوم عراق و سوریه را در اختیار گرفت.

بیشتر بخوانید: حمله داعش به شهر نفت‌خیز کرکوک

کرکوک و مناطق حوالی آن اقوام گوناگون از جمله عرب‌ها، ترکمن‌ها و کردها را در خود جا داده است. اقلیم خودگردان کردستان کرکوک را جزء قلمرو خود محسوب می‌کند؛ امری که به دلیل حضور عرب‌ها و ترکمن‌ها در این شهر مورد مناقشه است.

دو بمب‌گذاری

جمعه ۳۰ ژانویه/۱۰ بهمن، حملات در نقاط دیگر عراق نیز ۲۷ کشته بر جای گذاشت. یکی از این بمب‌گذاری‌ها در بازاری در بغداد رخداد داد. در انفجاری دیگر نیز یک بمب‌گذار انتحاری به ایستگاه بازرسی خارج شهر در شمال پایتخت حمله کرد.

در حمله به بازار بغداد، بمب اول در نزدیکی چرخ دستی‌های مورد استفاده برای فروش لباس منفجر شد و پس از آن بمب دوم هنگامی منفجر شد که مردم با عجله برای کمک به سوی قربانیان انفجار اول رفته بودند.

مقامات بیمارستانی و پلیس گفتند که «در این حمله ۱۹ نفر کشته و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.»

همچنین پلیس عراق اعلام کرده که خمپاره فرود آمده در یک واحد مسکونی در منطقه شولا در بغداد نیز دست‌کم چهار نفر را کشته و هفت نفر را زخمی کرده است.

داعش تقریبا یک سوم عراق از جمله بزرگت‌رین شهر شمالی، موصل و نقاط مهم مرزی با سوریه را در اختیار دارد.

Share