Share

۱۶ نفر در ایران به اتهام فعالیت‌ در گروه «عرفان حلقه» محکوم شدند. حکم صادره در مجموع ۳۷ سال حبس و ۱۳۰ میلیون تومان رد مال است.

halghe2

خبرگزاری فارس اتهام این ۱۶ نفر را توهین به مقدسات و تحصیل مال نامشروع عنوان کرده است.

«فارس» می‌نویسد ۴۰ نفر از طرفداران این سبک از عرفان و مربیان آن‌ها که کلاس‌های غیر قانونی برپا کرده بودند، هنگام برگزاری این کلاس‌ها دستگیر و ۱۶ نفر‌شان محاکمه و محکوم شده‌اند.

این ۱۶ نفر به اتهام تلاش برای زنده نگه‌داشتن فعالیت‌های مجموعه‌شان، بعد از دستگیری محمدعلی طاهری، رییس این گروه، بازداشت و به یک تا پنج سال زندان محکوم شده‌اند. آنها همچنین به علت «تحصیل مال نامشروع»، به فراخور درآمد حاصله، به رد مال محکوم شده‌اند.

گفته شده که بخشی از مجازات جریمه نقدی این ۱۶ نفر، به خاطر «کشف مشروبات الکلی در محل» بوده است.

عرفان حلقه، انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه علمی را در برمی‌گیرد که ادعا می‌شود فرد بر اساس آن‌ها به آرامش دست پیدا می‌کند.

این فعالیت‌ها در یک دهه گذشته در ایران بیشتر از قبل شده‌اند. جمهوری اسلامی خود مروج انواعی از آن بوده است، اما در سال‌های اخیر با عنوان‌هایی چون عرفان‌های انحرافی، عرفان‌های کاذب یا عرفان‌های نوظهور به مقابله با آن‌ها برخاسته است.

رسانه‌های داخلی در اعلام خبر محکومیت این افراد، از صفت «ضاله» برای گروه «عرفان حلقه» استفاده کرده‌اند.

محمدعلی طاهری، رییس «عرفان حلقه»، به دلیل «توهین به مقدسات»، در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان اوین است. او سال ۱۳۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت کشور، توسط مأموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. بازجویی او در بند ۲ الف (متعلق به سپاه)،  ۶۷ روز به طول انجامید تا اینکه به قید وثیقه آزاد شد.

طاهری اوایل سال ۱۳۹۰ بار دیگر به اتهام ارتداد، محاربه، توهین به مقدسات، فساد فی‌الارض و سب‌النبی بازداشت شد و از آن زمان تاکنون، در زندان به سر می‌برد.

سب‌النبی اصطلاحی است که برای توهین به پیامبر اسلام به کار برده می‌شود و کسی که مرتکب آن شده باشد به اعدام یا مجازات‌های بسیار سنگین محکوم می‌شود.

خبرگزاری فارس می‌نویسد پرونده «افساد فی‌الارض» طاهری هم‌اکنون در حال بررسی است و «در استفتائاتی که از سوی دستگاه قضایی صورت گرفته، سه نفر از مراجع تقلید حکم ارتداد او را صادر کرده‌اند.»

در صورت درستی این ادعاها، دادگاه می‌تواند برای او حکم اعدام صادر کند. قرار است دادگاه محمد‌علی طاهری به زودی برگزار شود.

در همین زمینه:

بازداشت دو نوکیش مسیحی و چهار تن از اعضای عرفان حلقه

ثریا نخعی از مربیان عرفان حلقه بازداشت شد

Share