Share

به‌دنبال بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پارلمان بلژیک نیز در یک رأی‌گیری از دولت این کشور خواست تا کشور فلسطین را به‌رسمیت بشناسد. اما پارلمان بلژیک این اقدام دولت را به «زمانی مطلوب» و شرایطی دیگر موکول کرده است.

پارلمان بلژیک

پارلمان بلژیک

به‌گزارش خبرگزاری بلگا (بلژیک)، این قطعنامه از پشتیبانی احزاب میانه و راست حاضر در دولت به رهبری شارل میشل، نخست‌وزیر لیبرال این کشور، برخوردار شد. اما برخلاف احزاب حاکم، اکثریت اپوزیسیون با این قطعنامه موافق نبود و خواهان به‌رسمیت شناختن «فوری» کشور فلسطین بود.

بر اساس این قطعنامه در به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین، دولت بلژیک باید چند ملاحظه را در نظر بگیرد، از جمله اثرات مثبت در روند صلح خاورمیانه، نتیجه رأی‌گیری در داخل اتحادیه اروپا و وجود یک دولت فلسطینی توانا در عمل.

نمایندگان پارلمان بلژیک همچنین خواهان ایجاد دولت فلسطین در مرزهای پیش از جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در ۱۹۶۷ شدند. در این سال اسرائیل نوار غزه، شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) و کرانه باختری اردن را اشغال کرد.

آخرین باری که پارلمان یکی از کشورهای اروپایی درباره به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین صحبت کرد در ماه دسامبر و در مجلس شورای ملی فرانسه بود. با تصویب قطعنامه غیرالزام‌آوری که مجلس فرانسه برای اقدام دولت در این زمینه در نظر گرفت، فشار برای از سرگیری روند صلح خاورمینه بیشتر شد.

بیشتر بخوانید: هشدار فرانسه: یا صلح یا کشور مستقل فلسطینی

پیش از آن، پارلمان کشورهای اسپانیا، بریتانیا و ایرلند از چنین طرحی پشتیبانی کرده بودند. سوئد به‌عنوان نخستین کشور غربی عضو اتحادیه اروپا در پایان ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی فلسطین را به‌رسمیت شناخت. اسرائیل این اقدام سوئد را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و سفیر خود از استکهلم را فراخواند.

بیشتر بخوانید: اسرائیل سفیر خود را از سوئد فراخواند

تاکنون ۱۳۵ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد کشور فلسطین را به‌رسمیت شناخته‌اند، از جمله بلغارستان، مالتا، لهستان، رومانی، جمهوری چک، مجارستان و قبرس، کشورهای عضو اتحادیه اروپا.

Share