Share

رییس مجلس شورای اسلامی مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را با میدان تره‌بار مقایسه کرد و طرف‌های غربی را به «چانه‌زنی» و «رفتارهای تاجرمآبانه» متهم کرد.

علی لاریجانی: آیا دفاع از قاچاقچیان مواد مخدر ارزش جهانی است؟ واقعا خجالت‌آور است.

علی لاریجانی مذاکرات هسته ای را با میدان تره بار مقایسه کرد

در سالن «اجلاس سران» در تهران کنگره‌ای به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ در حال برگزاری است. علی لاریجانی در سخنرانی‌اش در این کنگره به چگونگی مذاکرات هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: « مذاکرات هسته‌ای مفید است و می‌تواند سوءتفاهمات را رفع کند اما عده‌ای رفتار تاجرمآبانه دارند و دنبال چانه‌زنی هستند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، رییس مجلس شورای اسلامی از گفته‌های باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا نیز انتقاد کرده است.

یک روز پس از ابراز تفاهم رهبر جمهوری اسلامی با «توافق خوب»، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای به اراده سیاسی رهبران ایران بستگی دارد و دیگر موضوعی فنی نیست.

باراک اوباما دوشنبه ۹ فوریه در نشست خبری مشترک با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواهان تصمیم‌گیری شفاف ایران در روند مذاکرات اتمی شد و گفت نتیجه‌بخش بودن ادامه مذاکرات با ایران در چارچوب اصولی پیشنهادهای قدرت‌های جهانی میسر است.

بیشتر بخوانید: اوباما: ایران باید تصمیم‌ بگیرد

رئیس جمهور آمریکا گفته است: «چنانچه ایران تضمین کند که سلاح اتمی تولید نمی‌کند، آمریکا و دیگر کشورهای غربی هم قبول می‌کنند که ایران فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را انجام دهد.»

علی لاریجانی در سخنرانی‌اش در «کنگره پیروزی انقلاب» خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفت: « اگر فکر می‌کنید مشکلات داخلی‌تان با این حرف‌ها حل می‌شود، هیچ، اما اگر باور دارید بدانید که این باور غلط است.»

لاریجانی همچنین مذاکرات هسته‌ای را با «میدان تره‌بار» مقایسه کرد و گفت: «میدان مذاکرات، میدان گفت‌وگوست نه میدان رفتارهای تاجرمآبانه.»

رهبر جمهوری اسلامی پیش از این اعلام کرده بود که با یک «توافق بد» مخالف است. او همچنین خواهان آن شده بود که «اگر توافق می‌کنند، جزییات و کلیات را در یک جلسه واحد تمام کرده و امضاء کنند.»

بیشتر بخوانید:رهبر ایران: با توافق بد مخالفم

مهلت تعیین شده برای توافق سیاسی در نخستین مرحله از توافق جامع، در ماه مارس پایان می‌یابد. آخرین زمان دستیابی به توافق جامع ۳۱ ژوئن ۲۰۱۵ اعلام شده است. جان کری، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که مذاکرات با ایران تمدید نمی‌شود.

Share