Share

از ۱۶ ساعت پیش تاکنون رهبران چهار کشور اروپایی در پایتخت بلاروس در پی دست‌یابی به راهکاری برای صلح پایدار در اوکراین‌ گفت‌وگو می‌کردند. با این‌که گفته می‌شد نمایندگان اوکراین و فرستادگان جدایی‌طلبان نتوانستند به توافق برسند، ولادیمیر پوتین اعلام کرد که توافق حاصل شده است.

رهبران چهار کشور اروپایی پس از ۱۶ ساعت گفت‌وگو در مینسک به توافق رسیدند.

رهبران چهار کشور اروپایی پس از ۱۶ ساعت گفت‌وگو در مینسک به توافق رسیدند.

به‌گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه صبح روز پنج‌شنبه ۱۲ فوریه / ۲۳ بهمن اعلام کرد که سند پایان دادن به مناقشه اوکراین در مینسک منعقد شده است.

پوتین گفت: «ما موفق شدیم که بر روی نکات اساسی به توافق برسیم.»

به‌گفته رئیس‌جمهور روسیه بر اساس این توافق، آتش‌بس میان اوکراین و جدایی‌خواهان می‌بایست از روز یکشنبه ۱۵ فوریه به اجرا گذاشته شود و طرف‌های متخاصم با سلاح‌های سنگین خود از مناطق درگیری خارج شوند تا ایجاد یک منطقه حائل بزرگ ممکن شود.

خبرگزاری ریا نووستی پیش از این گزارش داده بود که پترو پروشنکو، رییس جمهور اوکراین، هنگامی که مذاکرات به ثمر می‌نشست، با شرایط روسیه موافقت نکرد. او به خبرگزاری ریانووستی گفته بود: «شرایط روسیه قابل قبول نیست برای ما.»

پروشنکو اما در ادامه خاطرنشان کرده بود که هنوز امیدی برای رسیدن به توافق وجود دارد.

خبرگزاری ایتاتارس نیز پیش‌تر گفته بود فرستادگان جدایی‌طلبان هم از امضای سند صلح خودداری کرده‌اند.

در این سند که ۱۲ الی ۱۳ بند دارد، پیش‌بینی شده که چگونه طرفین درگیری می‌توانند در چند مرحله معاهده صلح سپتامبر سال گذشته را اجرا کنند.

بیشتر بخوانید: سند صلح در چشم‌انداز نشست مینسک برای حل مناقشه اوکراین

از سپتامبر ۲۰۱۴ در اوکراین آتش‌بس برقرار است اما فقط روی کاغذ. سند مینسک می‌بایست متضمن آتش‌بس پایدار در اوکراین باشد.

در مینسک دو گروه، هم‌زمان با هم مذاکره کردند: فرانسوا اولاند (رییس جمهور فرانسه)، آنگلا مرکل (صدراعظم آلمان)، ولادیمیر پوتین (رییس جمهور روسیه) و پترو پروشنکو (رییس جمهور اوکراین) بر سر یک میز نشستند. در اتاقی دیگر نمایندگان اوکراین، فرستادگان جدایی‌طلبان و همچنین نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا به موازات این گروه با هم مذاکره کردند.

بیشتر بخوانید: مذاکرات مینسک به موازات ادامه کشمکش در شرق اوکراین آغاز شد

مذاکرات مینسک تاکنون مهم‌ترین گام برای حل بحران اوکراین در ۱۰ ماه گذشته است. در حالی‌که سراسر شب رهبران چهار کشور اروپایی مذاکره می‌کردند، درگیری‌ها در شرق اوکراین هم ادامه داشت.

Share