Share

نتانیاهو در سخنرانی خود در محل سازمان آیپک گفت که وظیفه اخلاقی او این است که از قانون‌گذاران آمریکا بخواهد از توافق هسته‌ای با ایران، جلوگیری کنند.

عکس از آیپک

عکس از آیپک

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دوشنبه (۲ مارس / ۱۱ اسفند) به کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) هشدار داد که توافق هسته‌ای با ایران، موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند.

آیپک که یکی از فعال‌ترین سازمان‌های حمایت از سیاست خارجی اسرائیل در آمریکاست، به مناسبت سخنرانی سوم ماه مارس نخست‌وزیر اسرائیل برای کنگره آمریکا، چندین سخنرانی مقدماتی برنامه‌ریزی کرده که مهم‌ترین آن‌ها نطق خود نتانیاهو برای این سازمان است.

تعهد اخلاقی برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران

نخست‌وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در  آیپک، در توضیح تفاوت نگاه خود و باراک اوباما به برنامه هسته‌ای ایران، از «تعهد اخلاقی»ای صحبت کرد که موجب این شکاف شده است.

او گفت: «به عنوان نخست وزیر اسرائیل من تعهد اخلاقی دارم که از این خطرات در حالی که هنوز زمان وجود دارد جلوگیری کنم.»

نخست وزیر اسرائیل نزدیکی جغرافیایی این کشور به ایران را به عنوان یک شاخص نگرانی مطرح کرد و توضیح داد که رابطه ایران و آمریکا با رابطه ایران و اسرائیل متفاوت است و اسرائیل در معرض خطر بیشتری از جانب ایران هسته‌ای است: «رهبران آمریکا در مورد امنیت کشور خود نگران‌اند؛ رهبران اسرائیل در مورد بقای کشور خود.»

همانند سخنرانی‌های پیشین در مورد برنامه هسته‌ای ایران، نخست‌وزیر اسرائیل این بار نیز همراه با خود پوستری را آورده بود که با فلش‌های قرمز جهت حرکت ایران به قاره‌های دیگر برای حمایت از تروریسم را نشان می‌داد.

این گرافیک، تصاویری از نیروهای مسلح ایران را نشان می‌داد. فلش‌های قرمز به‌عنوان نماد اعزام تروریست‌ها به پنج قاره بر روی نقشه کره زمین کشیده شده بودند. نتانیاهو با اشاره به این نمودار گفت: «این چیزی است که ایران در حال حاضر بدون سلاح‌های هسته‌ای در حال انجام آن است. تصور کنید که ایران با سلاح‌های هسته‌ای چه خواهد کرد.»

قسمتی از سخنرانی نخست وزیر اسرائیل را ببینید:

نتانیاهو منکر وجود تنش بین خودش و اوباما شد

اوباما گفته است که نمی‌خواهد با نتانیاهو در طول این سفر ملاقات کند.

سفر نتانیاهو بدون هماهنگی با کاخ سفید به دعوت جمهوری‌خواهان کنگره صورت گرفته است. افزون بر این رئیس‌جمهور آمریکا گفته است هرگونه دیدار با نخست‌وزیر فعلی اسرائیل در حالی که تنها سه هفته به انتخابات در اسرائیل باقی مانده است، نوعی کمپین انتخاباتی محسوب شده و مداخله در سیاست داخلی این کشور است.

بنیامین نتانیاهو، در سخنرانی روز دوشنبه خود مقابل کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، اصرار داشت که نهایت احترام را برای رئیس‌جمهور آمریکا قائل است. او تاکید کرد که اتحاد بین کشور اسرائیل و ایالات‌متحده «قوی‌تر از همیشه» است.

فضای سیاسی داخلی اسرائیل بر سر تنش‌ها به وجود آمده بین نخست‌وزیر این کشور و کاخ سفید قطبی شده است. کسانی که به دلیل فشارهای کابینه اوباما به اسرائیل برای به رسمیت شناختن برخی از حقوق فلسطینان در مذاکرات صلح، ناراضی‌اند از برخورد نتانیاهو حمایت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: سازمان‌های اسرائیلی-آمریکایی بر سر سخنرانی نتانیاهو در کنگره اختلاف دارند

اما منتقدان نخست‌وزیر فعلی اسرائیل معتقدند که او توانسته برای اولین بار در تاریخ این کشور، رابطه اسرائیل را با یکی از مهم‌ترین احزاب سیاسی آمریکا- یعنی دمکرات‌ها- پر تنش کند.

یکی از این منتقدان، مئیر داگان، رئیس سابق موساد و از فرماندهان ارتش اسرائیل قبل از آغاز سفر نتانیاهو به آمریکا گفته بود که شخص نخست‌وزیر در رابطه با مسئله هسته‌ای ایران، «بیشترین خسارت استراتژیک را به اسرائیل» زده است.

در همین زمینه:

دیدار کری و ظریف در مونترو، تلاش‌ نتانیاهو در واشنگتن

سفر بحث‌برانگیز نتانیاهو به آمریکا آغاز شد

جنجال بر سر دعوت نتانیاهو به کنگره آمریکا

Share