Share

سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) تخریب شهر باستانی «نمرود» در عراق را به عنوان جنایت جنگی محکوم کرد.

تخریب آثار باستانی شهر نمرود در عراق

تخریب آثار باستانی شهر نمرود در عراق

وزارت جهانگردی و آثار تاریخی عراق روز گذشته در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرده بود که نیروهای داعش با «ماشین‌آلات سنگین نظامی» بقایای شهر باستانی «نمرود» را از بین می‌برند.

بیشتر بخوانید:داعش در حال نابودی شهر باستانی نمرود است

ایرینا بوکووا، دبیرکل یونسکو، جمعه، ۶ مارس در پاریس گفت: «ویران کردن و از بین بردن میراث فرهنگی جنایت جنگی‌ست.»

دبیرکل یونسکو از همه رهبران سیاسی و مذهبی خاورمیانه خواست که اعلام کنند از نظر مذهبی هیچگونه توجیهی برای از میان برداشتن میراث فرهنگی عراق وجود ندارد.

بوکووا به خبرگزاری فرانسه گفته است درباره نابودی میراث فرهنگی عراق توسط نیروهای داعش با شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه بین‌المللی لاهه گفت‌و‌گو و رایزنی کرده.

نمرود، ویرانه‌های باقی‌مانده از شهر تاریخی آشوریان است در ۴۰ کیلومتری جنوب شهر موصل قرار دارد.

نمرود در سال ۱۲۷۰ پیش از میلاد مسیح ساخته شد و برای مدت‌ها پایتخت آشوریان بود. این شهر نام خود را از پادشاهی به نام نمرود که نامش در تنخ، کتاب مقدس یهودیان، انجیل و قرآن آمده، گرفته است. در کاوش‌ها و حفاری‌های قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی خرابه‌های قلعه، معابد، کتیبه‌ها و نقوش برجسته این شهر کشف شد.

یک مقام محلی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گزارش وزارت جهانگردی و آثار تاریخی عراق را تأیید کرد. هنوز ابعاد نابودسازی آثار باستانی نمرود مشخص نشده است.

پیش از این در خرداد ماه سال جاری کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در «مرکز ملی همایش‌های قطر» در دوحه با صدور بیانیه‌ای نسبت به شرایط آثار تاریخی عراق هشدار داده بود.

بیشتر بخوانید: هشدار یونسکو نسبت به نابودی میراث فرهنگی عراق و سوریه

ایرینا بوکووا، مدیرکل سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد، در سفری که آبان ماه سال جاری به عراق اجام داد، اعلام کرد که سازمان یونسکو در کنار مردم و مقامات عراقی ایستاده است تا از فرهنگ و آثار تاریخی آن‌ها برابر حملات گروه‌های افراطی حمایت کند.

یونسکو و سازمان‌های همکارش طرحی هم برای حفاظت از میراث فرهنگی عراق و سوریه تدوین کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:طرح یونسکو برای توقف غارت میراث فرهنگیِ عراق

هفته گذشته داعش آثار موزه موصل را تخریب کرد. این گروه همچنین تهدید کرده آثار باستانی شهر هترا را نیز که تحت تصرف دارد، ویران کند.

بیشتر بخوانید: داعش آثار موزه موصل را نابود کرد

هترا در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

به گزارش وزارت گردشگری و حفاظت از میراث تاریخی عراق، داعش بیش از ۴۳۷۰ موقعیت تاریخی در پنج استان این کشور را تخریب کرده است.

Share