Share

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، اعلام کرد که مهدی هاشمی به حبس، جزای نقدی، رد مال و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است.

وکیل مهدی هاشمی گفته یادداشت‌هایش از ۲۸ جلسه دادگاه را منتشر خواهد کرد تا همه بدانند هیچ ادله‌ای در پرونده نیست

وکیل مهدی هاشمی گفته یادداشت‌هایش از ۲۸ جلسه دادگاه را منتشر خواهد کرد تا همه بدانند هیچ ادله‌ای در پرونده نیست

خبرگزاری فارس نوشته است که مهدی هاشمی، در مجموع به ۱۵ سال حبس محکوم شده، اما دفتر سخنگوی قوه قضائیه، این خبر را تکذیب کرده است.

مسئول دفتر سخنگوی قوه قضائیه گفته است که محسنی اژه‌ای، هیچ عددی را در ارتباط با مدت حبس مهدی هاشمی ذکر نکرده است.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به استناد ماده سوم «قانون تشدید مجازات مرتکبان ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری»، مهدی هاشمی، فرزند رئیس تشخیص مصلحت نظام را به حبس، جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکوم کرده است.

اژه‌ای گفته است: «حکم صادر شده هنوز قطعی نشده است و برای بیان جزییات آن معذوریت قانونی دارم.»

سخنگوی قوه قضائیه تأکید کرده است که با قطعی شدن حکم، درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد. ضمن اینکه حکم صادر شده قابل تجدیدنظر‌ خواهد بود.

محسنی اژه‌ای گفته است: «پس از ابلاغ حکم به متهم و وکلای او، ۲۰ روز فرصت وجود دارد تا به رأی صادر شده، اعتراض شود و اگر اعتراضی صورت نگیرد، حکم قطعی تلقی خواهد شد.»

بنابر ماده سوم قانون تشدید مجازات، در صورتی که مرتکب در مرتبه مدیر کل یا‌ هم‌تراز مدیر کل یا بالاتر باشد و همچنین «قیمت مال یا وجه مأخوذ» بیش از یک میلیون ریال باشد، به اشد مجازات از جمله انفصال دائم از مشاغل دولتی، ۷۴ ضربه شلاق و حداکثر تا ۱۰ سال حبس محکوم خواهد شد.

سخنگوی قوه‌قضائیه گفته است که مهدی هاشمی درباره مسائل امنیتی هم به حبس محکوم شده است.

سید وحید ابوالمعالی، یکی از وکیلان مهدی هاشمی اما گفته است که هنوز رأی دادگاه به او و موکلش ابلاغ نشده است. او گفته که بر اساس قانون، رأی دادگاه به نشانی اعلام شده توسط وکلا، ابلاغ می‌شود.

این وکیل مهدی هاشمی با انتقاد از انتشار خبر‌هایی درباره «امتناع مهدی هاشمی از حضور در دادگاه» گفته است که انتشار این خبرها نهایت بی‌اخلاقی است و «مگر رأی ابلاغ شده که ما بخواهیم از آن امتناع کنیم؟»

ابوالمعالی گفته است: «بر اساس قانون، تکلیف بر عهده دادگاه است که رأی را به ما ابلاغ کند.»

مهدی هاشمی پس از حدود سه ماه بازداشت موقت، در ۲۷ آذر ۹۱ با تودیع وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد شده بود.

محمود علیزاده طباطبایی، یکی دیگر از وکیلان مهدی هاشمی پیش‌ از این گفته بود که تنها حکم عادلانه، حکم برائت موکلش است.

خبرگزاری «تسنیم»، چهارشنبه ششم اسفند به نقل از علیزاده طباطبایی نوشت: «آخرین لایحه دفاع چند روز قبل تقدیم دادگاه شده و هر حکمی غیر از برائت صادر شود، اعتراض می‌کنیم و پرونده به تجدیدنظر می‌رود.»

علیزاده گفته بود که تمام دفاعیات و کل صورت‌جلسات دادگاه مهدی هاشمی را یادداشت کرده و آنها را پس از صدور رأی، منتشر خواهد کرد «تا همه بدانند هیچ دلیلی در پرونده نیست.»

در همین زمینه:

هاشمی رفسنجانی:‌ بدون هیچ دلیل برای فرزندم پرونده درست کرده‌اند

وکیل مهدی هاشمی: تمام دفاعیات را منتشر می‌کنیم

حال مهدی هاشمی در دادگاه به هم خورد

مهدی هاشمی، استات اویل و سود و زیان آقازاده بودن

Share