Share

در حمله شبه‌نظامیان القاعده در جنوب یمن که ساعاتی پس از حملات انتحاری به چند مسجد در صنعا صورت گرفت، حداقل ۲۱ سرباز یمنی کشته شدند. در حملات به مساجد شیعیان حدود ۱۴۲ تن کشته شدند.

ِYemen soldiersشبه نظامیان القاعده اکنون کنترل شهر مرکزی استان جنوبی یمن را در دست گرفته‌اند و ۲۱ سرباز را در این منطقه کشتند. این در حالی است که صنعا، پایتخت یمن، در دست شیعیان حوثی است.

جمعه نیروهای القاعده از شهر الحوطه بیرون رانده شده بودند. آن‌‌‌ها کنترل الحوطه را برای ساعاتی در دست داشتند. دو یگان ارتش یمن اکنون وارد این شهر، پایتخت استان لحج شده‌اند.

به گزارش شبکه الجزیره، در حالی که نیروهای ارتشی متحمل تلفات شده‌اند، هیچ گزارشی از تلفات و آسیب به نیروهای القاعده منتشر نشده است.

الحوطه در ۳۰ کیلومتری بندر عدن بر کرانه اقیانوس هند قرار دارد. رئیس‌جمهوری یمن، عبد ربه منصور هادی، اکنون در این شهر پناه گرفته است. عبد ربه منصور هادی چندین هفته در صنعا زیر نظر شیعیان حوثی در بازداشت خانگی  به سر می‌برد تا اینکه بالاخره موفق شد با فرار از بازداشت خانگی، مجدداً در عدن دولت خود را تشکیل دهد.

او پنج‌شنبه ۱۹ مارس/ ۲۸ اسفند، پس از حمله دو جنگنده به قرارگاهش در عدن، از «شکست تلاش برای انجام کودتا» خبر داد. پس از این حمله عبد ربه منصور هادی ناچار شد از مقر خود در شهر عدن فرار کند. به‌ گفته یک مقام دولتی او اکنون در خانه امنی که مشخص نیست کجاست، پناه گرفته است.

بیشتر بخوانید: حمله هوایی به قرارگاه عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن

حملات مرگبار جمعه به مساجد شهر صنعا توسط بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به شدت محکوم شده‌اند. او از تمام طرف‌های درگیر خواسته است که فوراً به خشونت‌ها پایان و حداکثر خویشتن‌داری را از خود نشان دهند.

سخنگوی کاخ سفید نیز حمله به نمازگزاران در مساجد شهر صنعا را محکوم کرده است.

داعش مسئولیت حمله به این مساجد را بر عهده گرفته است.

بیشتر بخوانید: ده‌ها کشته در ۳ حمله انتحاری در یمن

Share