Share

ساعاتی پس از آنکه منابع خبری از استقرار کامیون‌های نظامی عربستان سعودی در نزدیکی مرز یمن خبر دادند، اکنون گزارش‌ها حاکی از حرکت تانک‌های عربستان سعودی به سمت مرز یمن است.

soldat-Saudi

در صورت جنگ زمینی، بخش اعظم نبرد در مناطق کوهستانی بین ارتش متعارف عربستان با چریک‌های حوثی رخ خواهد داد

به گزارش شبکه خبری سی ان ان حتی امروز یکشنبه (۲۹ مارس/نهم فروردین) نیز امکان حمله زمینی وجود دارد.

شبکه العربیه صبح یکشنبه گزارش داد که اتحادیه عرب در بیانیه نهایی خود مجوز رسمی حمله «ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان» را به یمن صادر خواهد کرد. این اتحادیه در نشست امروز خود تصویب کرده که کشورهای عضو نیروهای واحد نظامی ایجاد کنند.

در صورت جنگ زمینی، بخش اعظم نبرد در مناطق کوهستانی بین ارتش متعارف عربستان با چریک‌های حوثی رخ خواهد داد و همین امر می‌تواند حمله نظامی زمینی را با مشکل مواجه کند.

جنگجویان حوثی اغلب چریک هستند و جنگ بر روی زمین با آنها می‌تواند بسیار خونبار و طولانی باشد.

بخش عمده‌ای از یمن نیز کوهستانی است که کارزار جنگ زمینی را دشوار می‌کند.

همزمان با این تحولات از یمن خبر می‌رسد که شیعیان حوثی با نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری‌ فراری این کشور در جنوب شهر «عدن» درگیر شده‌اند.

همزمان عربستان امروز در شبکه خبری خود گزارشی از برکناری احمد صالح، سفیر یمن در امارات و پسر عبدالله صالح رئیس‌جمهوری مخلوع یمن مخابره کرده است.

بر اساس این گزارش احمد صالح به سلطان سلمان، پادشاه عربستان پیشنهاد کودتا علیه حوثی‌ها را از سوی نیروهای ارتشی وفادار به عبدالله صالح مطرح کرده است، اما شرط آن را لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه پدر خود دانسته است.

اگرچه این پیشنهاد می‌توانست به لغو عملیات نظامی منجر شود، اما عربستان آن را رد کرد و عبدربه منصور هادی نیز در واکنش احمد صالح را امروز از سمت سفارت یمن در امارات کنار گذاشته است.

استقرار کامیون‌های نظامی عربستان در ۲۰ کیلومتری یمن

نیمه شب شنبه (۲۸ مارس /هشت فروردین) کامیون‌های نظامی بزرگی در صحرای عربستان در شهر «جزان» دیده شده است. این کامیون‌ها که شدیداً استتار شده‌اند در ۲۰ کیلومتری مرز یمن توقف کردند.

saudi_arabia

کامیون‌های نظامی عربستان که شدیداً استتار شده‌اند در ۲۰ کیلومتری مرز یمن توقف کردند

در ویدئویی که خبرگزاری رویترز منتشر کرده، رانندگان کامیون‌های نظامی می‌گویند به آنها گفته شده در صورت گسترش شورش حوثی‌ها، به یمن حمله زمینی خواهند کرد و این تنها یک حرف نیست.

در دو روز گذشته مقامات عربستان و مصر در نشست اتحادیه عرب در شرم الشیخ بارها درباره امکان اینکه می‌توانند «چکمه‌های خود را در یمن بر روی زمین بگذارند»، صحبت کرده‌اند.

این خبر ها در حالی منتشر می‌شود که شنبه ریاض یاسین، وزیر امور خارجه یمن گفت انتظار زیادی می‌رود در روزهای آتی نیروهای ائتلاف عرب وارد یمن شوند.

رهبران سعودی گفته‌اند که تا زمانی که توانایی نظامی حوثی‌های مورد حمایت ایران به طور کامل کاهش نیابد، حملات به یمن را متوقف نخواهند کرد.

حملات هوایی نیروهای ائتلاف عرب به رهبری عربستان به یمن روز پنجشنبه،۲۶ مارس، ۶ فروردین ساعت ۲ بامداد به‌وقت بحرین آغاز شد. این حملات به درخواست رئیس‌جمهوری یمن، عبد ربه منصور هادی علیه شیعیان حوثی صورت گرفت.

مقامات عربستان، یکشنبه ۲۹ مارس اعلام کردند حملات هوایی‌شان موفقیت‌آمیز بوده و توانسته‌اند حوثی‌ها را از پایگاه‌های هوایی‌شان عقب برانند.

بیشتر بخوانید:

خروج کارکنان سازمان ملل از یمن

هشدار وزیر خارجه آلمان نسبت به تأثیر جنگ یمن بر مذاکرات هسته‌ای

ادامه حمله‌های هوایی عربستان به یمن برای دومین شب متوالی

Share