Share

یک مقام بلندپایه نظامی در ایران می‌گوید سپاه پاسداران ایران به دنبال کودتا نیست.

حسن رستگارپناه، جانشین مرکز مطالعات و امنیت پایدار ملی ستاد کل نیروهای مسلح

حسن رستگارپناه، جانشین مرکز مطالعات و امنیت پایدار ملی ستاد کل نیروهای مسلح

سرتیپ حسن رستگارپناه، جانشین مرکز مطالعات و امنیت پایدار ملی ستاد کل نیروهای مسلح که امروز چهارشنبه دوم اردیبهشت به مناسبت سی‌وششمین سال تأسیس سپاه پاسداران با روزنامه «قانون» مصاحبه کرده، گفته است: «برخی می‌گویند سپاه می‌خواهد کودتا کند و این درست نیست زیرا سپاه جایگاه خود را در حکومت دارد و نیاز به این مباحث ندارد.»

مخالفان حکومت ایران، سپاه پاسداران را به «کودتای انتخاباتی» در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ و سرکوب معترضان متهم می‌کنند.

رستگارپناه افزوده است: «سپاه در هیچ جریان سیاسی و اقتصادی سهم‌خواهی نمی‌کند، البته شاید تخلفات فردی باشد ولی در همه انقلاب‌ها این اتفاق‌ها وجود دارد.»

به‌گفته این مقام نظامی، «سپاه نگفته است که من اسلحه به دست گرفته‌ام که این سهم سیاسی را داشته باشم، تعداد نماینده و وزیر خاص را داشته باشم و این در حالی است که متولیان انقلاب‌ها در جهان سهم خاص خود را می‌گیرند.»

این مقام ستاد کل نیروهای مسلح در حالی «سهم‌خواهی سیاسی» سپاه را رد کرده که از سال‌ها پیش تاکنون، شماری از اعضای این نهاد نظامی در پست‌های سیاسی فعالیت داشته و دارند.

سپاهیان از جمله به عنوان وزیر، استاندار، فرماندار و نماینده مجلس در ایران فعالیت می‌کنند. هم‌اکنون شماری از نمایندگان مجلس از اعضای پیشین سپاه پاسداران هستند.

افزون بر این سپاه پاسداران از ده‌ها سال پیش اجرای پروژه‌های بزرگ راه‌سازی، پروژه‌های نفتی و گازی، مخابرات و اینترنت و اخیراً درمانی را بر عهده گرفته و به یکی از بزرگ‌ترین کارتل‌های اقتصادی در ایران تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید:‌ ورود سپاه پاسداران به پروژه‌های درمانی ایران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دوم اردیبهشت ۱۳۵۸ تأسیس شد.

این نهاد نظامی با راه‌اندازی مراکز استانی و شهرستانی سپاه و همچنین واحدهای بسیج در شهرهای کوچک و روستاها دامنه نفوذ و فعالیت خود را در سرتاسر ایران گسترش داده و یکی از قدرتمندترین نهادهای حکومتی در ایران است که بیشترین بودجه نظامی کشور را دریافت می‌کند.

Share