Share

احمد پوری بیش از ۳۰ سال است در هلند زندگی می‌کند و پیش از آنکه مجبور شود ایران را ترک کند، دانشجوی ریاضی و کامپیوتر بوده است. او در هلند هم به تحصیل ادامه داده و هوش مصنوعی و کامپیوتر خوانده؛ گرچه فرصت دفاع از تزش را پیدا نکرده است.

سازماندهی تظاهرات 8 مارس 2008

از همان ابتدای اقامت در هلند، نگرانی برای وضعیت پناهندگان، احمد را به فعالیت در راه دفاع از حقوق پناهندگان می‌کشاند و سازمان دفاع از پناهندگی «پرایم» را بنا می‌نهد. سازمانی که از حقوق پناهجویان و کارگران مهاجری که مدارک اقامت قانونی ندارند یا پناهجویانی که پرونده‌شان بسته شده است، دفاع می‌کند.

احمد پوری درحال حاضر چهره‌ای شناخته شده در عرصه امور پناهجویی است که مورد مشورت سازمان‌ها و مؤسسه‌های مربوط و نیز نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد. گزارش‌ها و مقاله‌های متعددی از فعالیت‌های او و سازمان پرایم در رسانه‌های هلند انتشار یافته است.

به عنوان نمونه، روزنامه فولکس کرانت هلند در ابتدای گزارشی از فعالیت‌های این سازمان چنین می‌نویسد: «درهای سازمان پرایم در شهر لاهه همیشه (به روی پناهجویان) باز است. تمامی امید پناهجویان و کارگران مهاجر غیرقانونی به احمد پوری بسته شده است. کسی که قدرت محرک در پشت سازمان پرایم است ….»

روزنامه معتبر دیگر هلندی، تراو، در مورد احمد و فعالیت‌هایش می‌نویسد: «واژه استراحت در فرهنگ لغات احمد پوری وجود ندارد. او ۱۸ ساعت در روز کار می‌کند. از پناهجویانی که پرونده پناهندگی‌شان بسته شده و کارگرانی که در هلند اقامت قانونی ندارند، دفاع می‌کند و …. اینجا آخرین پناهگاه کسانی است که پرونده‌شان بسته شده است. زنگ تلفن و همین‌طور زنگ در پیوسته به صدا در می‌آید. پوری به کار کردن در زیر فشار و استرس عادت دارد. با این همه هر روز بر این فشار کار افزوده می‌شود، زیرا سیاست‌های پناهندگی هر روز سخت‌تر می‌شود ….»

در مقاله دیگری درباره احمد پوری، ایلدرت مولدر در روزنامه تراو می‌نویسد: «مدت‌ها پیش، هر از گاهی احمد پوری در محل کارش، سازمان پناهندگی پرایم می‌خوابید. بعدها او یک تختخواب برای محل کارش تهیه کرد. به طور متوسط هر روز ۱۰ پناهجوی جدید از این سازمان تقاضای کمک می‌کند، یعنی بیش از سه هزار نفر در سال …. بعضی وقت‌ها ساعت ۱۱ و نیم شب هم به این سازمان مراجعه می‌کنند ….»

احمد پوری زمانی از طرف رژیم ایران تهدید می‌شد، حالا اما هلندی‌های نژادپرست هم برای او نامه‌های تهدید آمیز می‌نویسند.

گفت‌و‌گو با احمد پوری را از اینجا بشنوید:

در همین زمینه:

«پیوند نسل اول و دوم مهاجران، نیازمند کار گروهی است» – گفت‌و‌گو با مسعود والا

«ایرانیان همیشه درگیر سیاست‌اند» – گفت‌و‌گو با عمار ملکی

پیوند میان علوم طبیعی و انسانی، کمک به حقوق بشر است – گفت‌و‌گو با دامون گل‌ریز

«کاش ما ده درصد آزادی اینجا را داشتیم» – گفت‌و‌گو با رضا کشاورزی

«آرزوهایم یکی یکی برآورده شد» – گفت‌وگو با مهرناز صالحی

دانشمند و شهروند – گفت‌وگو با بیژن مشاور

Share