Share

مدال سلطنتی هلند در زمینه علمی برای سال ۲۰۱۴ به پروفسور مجید حسنی‌زاده، استاد دانشگاه، کارشناس آب و خاک و پژوهش‌گر برجسته بین‌المللی در زمینه «جریان آب در محیط متخلخل» اهدا شد.

M_Hassanizadeh_026MRs

مجید حسنی‌زاده متولد سال ۱۳۳۱ هجری شمسی در تویسرکان است.

تدارک اجرای این مراسم از طرف دانشگاه اوترخت هلند برای سورپرایز کردن حسنی‌زاده در یک همبستگی خانوادگی، همکاران و دانشجویان به صورت پنهان در ماه‌های اخیر صورت گرفت. ساعت چهار بعدازظهر دوشنبه ۱۳ ژوئیه، درحالی‌که مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ به آخرین ساعات خود نزدیک می‌شد و هیجان آگاه شدن از نتیجه مذاکرات افزایش می‌یافت، در دانشگاه شهر اوترخت در هلند، در پشت در یکی از سالن‌های درس، تعداد زیادی ایرانی و هلندی با هیجان چشم به در دوخته‌‌ بودند تا اجازه ورود به سالن بیابند و به پروفسور مجید حسنی‌زاده دانشمند ایرانی – هلندی به خاطر اعطای مدال سلطنتی هلند برای خدمات و دستاوردهای علمی‌اش در رشته “هیدروژئولوژی”  تبریک بگویند.

پروفسور حسنی‌زاده بی خبر از آنچه که در بیرون می‌گذرد، در روز آغازین دوره تابستانی در میان دانشجویانش  نشسته بود و به همراه استاد همکارش، که او را به عمد در سالن نگه‌داشته بود، مشغول مباحثه بود.

در انتهای سالن به آرامی باز شد. خریتسن، شهردار شهر دبیلت، رئیس دانشگاه اوترخت و تعداد زیادی از اساتید، خبرنگاران، خانواده، فامیل و دوستان به آرامی وارد سالن شدند. استاد در پشت تریبون اعلام کرد که مجبور است درس را قطع کند، چون انگار خبرهایی در جریان است، و اشاره به ته سالن کرد، دانشجویان به همراه پروفسور مجید حسنی‌زاده که در بین آنها نشسته بود، به عقب برگشتند و با انبوهی از جمعیت خندان و شادمان روبرو شدند.

شهردار خریتسن به همراه رئیس دانشگاه اوترخت به همراه خبرنگاران و عکاسان مستقیماً به سمت پروفسور حسنی‌زاده رفت که در میان دانشجویان نشست بود و به او تبریک گفت. حسنی‌زاده که غافلگیر شده بود، حیران به اطراف نگریست و به جمعیتی که به سرعت سالن را پر می‌کردند. با خنده گفت: چه خبره اینجا؟  امیدوارم کار خلافی نکرده باشم؟

شهردار گفت:اجازه بدین الآن میگم، که چکار کرده‌اید. به پشت تریبون رفت و فقط فهرست‌وار بخشی از کارهایی را که مجید حسنی‌زاده تاکنون انجام داده، نام برد و حسنی‌زاده را یک شخصیت استثنایی معتبر در سطح جهان معرفی کرد. شهردار به توانایی‌های علمی، ابتکارات و درخشش‌های علمی او  − چه در دوران دانشجویی در دانشگاه شیراز و چه در دوره دکترایش در دانشگاه پرینستون که یک استاندارد علمی جدید در زمینه توضیح «جریان و انتقال در سیستم مایعات» به وجود آورده و تا به امروز همچنان از آن سخن به میان می‌رود − اشاره کرد.

شهردار همچنین به پیشینه تحصیلی و کاری او پرداخت، به نقش او در پایه‌گذاری بسیاری از مراکز علمی و عضویت در بسیاری از انجمن‌های بین‌المللی، و نیز به فزونی کتب و مقالاتی که نوشته است.

M_Hassanizadeh_060MRs
پروفسور مجید حسنی‌زاده تحصیلات دانشگاهی خود را در سال ۱۹۷۵ در دانشگاه پهلوی شیراز به پایان رساند و سپس برای ادامه تحصیلات به دانشگاه پرینستون آمریکا رفت. پس از گرفتن مدرک دکترا به ایران بازگشت و در مؤسسات آموزشی و پژوهشی از جمله انستیتو تکنولوژی آبادان، دانشگاه صنعتی تهران و همچنین مهندسین مشاور یکم، به تدریس و تحقیق پرداخت.

درسال ۱۹۸۴ برای فرصتی مطالعاتی یک ساله به هلند آمد و پژوهشی برای انستیتو بهداشت و محیط زیست هلند انجام داد که در پایان آن، این انستیتو از او دعوت کرد که برای تحقیقات بیشتر در هلند بماند. این منجر به اقامتی سی ساله در هلند شد.

پروفسور مجید حسنی‌زاده در گفت‌وگو با رادیو زمانه در مورد رشته تخصصی‌اش می‌گوید: در اصل راجع به حرکت آب‌ها در زیرزمین و مواد محلول در آب، آلودگی‌ها در داخل آب های زیرزمینی است که اینها چطور به وجود می‌آیند و چه طور می‌توان آلودگی را برطرف کرد. منتها در طول سال‌های اخیر، من این دانش را و مدل‌هایی را که برای این کار داشتیم، توانستم برای سیستم‌های دیگری به کار ببرم که اصلاً ربطی به آب های زیرزمینی ندارد ولی همان پروسه‌ها در آن اتفاق می افتد.

پروفسور حسنی‌زاده پیشرفت کارش را در وهله اول مدیون همسرش فروز می‌داند که در همه حال در کنار او و مشوق و اطمینان بخش بوده است. همچنین از همکارانش و به ویژه دانشجویانش تشکر می‌کند و می‌گوید بدون آنها هرگز نمی‌توانست در کارش پیش برود.

در پاسخ به پرسش زمانه که این مدال چه تأثیری بر او خواهد گذاشت، حسنی زاده گفت: «… باعث می‌شود که آدم انرژی خاصی بگیرد و کار روزمره برایش در نور دیگری قرار می‌گیرد. علاقه که همیشه هست ولی چنین اتفاقاتی رنگ و جلایی دیگر به آن می‌دهد. به هر حال بعضی سختی‌های کار روزمره را کمی راحت‌تر می‌کند.»

در همین زمینه:

«به کارم باور دارم»- گفت‌و‌گو با احمد پوری

«پیوند نسل اول و دوم مهاجران، نیازمند کار گروهی است» – گفت‌و‌گو با مسعود والا

«ایرانیان همیشه درگیر سیاست‌اند» – گفت‌و‌گو با عمار ملکی

پیوند میان علوم طبیعی و انسانی، کمک به حقوق بشر است – گفت‌و‌گو با دامون گل‌ریز

«کاش ما ده درصد آزادی اینجا را داشتیم» – گفت‌و‌گو با رضا کشاورزی

«آرزوهایم یکی یکی برآورده شد» – گفت‌وگو با مهرناز صالحی

دانشمند و شهروند – گفت‌وگو با بیژن مشاور

Share