Share

نیروهای امنیتی دست‌کم ۶۰ تن از معلمان معترضی که چهارشنبه ۳۱ تیر، قرار بود در مقابل مجلس تحصن کنند را بازداشت کردند.

photo_2015-07-22_15-36-34احمد مدادی از فعالان حقوق معلمان، شمار افراد بازداشتی را ۶۰ تن اعلام و اسامی آنان را نیز منتشر کرد. این در حالی است که برخی دیگر از منابع شمار بازداشتیان را تا صد تن نوشتند.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تجمع سکوت معلمان در فضای امنیتی شدیدی برگزار شد و در جریان آن تعداد زیادی از معلمان پس از دستگیری به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان عباس آباد (وزرا) منتقل شدند.

قرار بود چهارشنبه ۳۱ تیرماه، تجمع سراسری معلمان در مقابل مجلس برگزار شود که نیروهای امنیتی و انتظامی از برگزاری این تجمع و گردهم آمدن بیش از دو نفر، ممانعت کردند.

از جمله بازداشتیان این تجمع «هاشم خواستار» بود که به همراه شماری دیگر از معلمان بازداشتی به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او پیشتر نیز به خاطر پیگیری حقوق معلمان سابقه بازداشت داشت.

عمده‌ترین خواسته‌های معلمان معترض، «بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی و رسیدن به وضعیت برابر با کارمندان دیگر ارگان‌های دولتی» است.

تجمع سراسری معلمان به دعوت جمعی از فعالان حقوق صنفی معلمان صورت گرفته بود.

بیشتر بخوانید: تجمع سکوت معلمان ناکام ماند، صدای اعتراض‌شان شنیده شد

از دیگر خواسته‌های معلمان آزادی اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران بود که هفتم تیرماه امسال در حالی که برای پیگیری ممنوع‌الخروجی خود به دادسرای اوین مراجعه کرده بود، بازداشت شد.

این مدافع حقوق معلمان در ارتباط با تجمع دبیران مدارس در دوره اول دولت محمود احمدی‌نژاد به ۱۰ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. این در حالی است که مأموران وزارت اطلاعات دو ماه پیش، چهار روز پیش از تجمع معلمان در ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ ضمن احضار اسماعیل عبدی، او را تهدید کرده بودند که در صورت عدم استعفا از کانون صنفی معلمان، حکمش را به اجرا خواهند گذاشت.

در همین حال به گزارش تارنمای خبرآنلاین حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور در واکنش به تجمع امروز معلمان، گفته است این تجمع صنفی بوده، نه سیاسی و نیروی انتظامی آنها را متفرق کرده است.

او همچنین در واکنش به انتشار خبر دستگیری برخی معلمان تجمع کننده، گفت: «نیروی انتظامی تعدادی از افراد را دستگیر کرد، اما آنها چند ساعتی مهمان نیروی انتظامی بوده‌اند و با ناهار از آنها پذیرایی شده و آزاد شده‌اند.»

به گفته سخنگوی وزارت کشور ایران «سه چهار نفر که می‌خواستند سمت و سوی امنیتی به این تجمع صنفی بدهند را برای بررسی بیشتر نگه داشتند.»

Share