Share

۲۸ عضو ناتو، سه‌شنبه ۲۸ ژوئیه/ ششم مرداد، در پاسخ به درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در بروکسل نشستی اضطراری برگزار می‌کنند.

NATO-Brussels

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، ینس استولتبرگ، دبیر کل ناتو، در آغاز این جلسه اضطراری با ابراز همدردی با «مردم و دولت ترکیه» و بیان این که «تروریسم از هر نوع که باشد قابل توجیه نیست» گفت: «از آن‌جایی که مرزهای ترکیه و دروازه جنوب شرقی ناتو بی‌ثبات شده است، برگزاری جلسه‌ای اضطراری اقدام درستی بود.»

این جلسه که پشت درهای بسته آغاز شده است، پنجمین نشست از این نوع جلسات است که در تاریخ ۶۶ ساله ناتو برگزار می‌شود.

رجب طیب اردوغان پیش از سفر به چین در کنفرانس خبری صبح سه شنبه از ناتو خواسته بود که برای کمک به ترکیه در «جنگ» با شبه نظامیان دولت اسلامی در سوریه و مخالفان کرد در عراق آماده شوند.

رئیس جمهوری ترکیه در این کنفرانس خبری هم‌چنین گفت: «غیر ممکن بود که روند صلح با کردها با وجود ادامه حملات آن‌ها به ترکیه پیشرفتی حاصل کند.»

ترکیه یکی از ۲۸ کشور عضو ناتو است و تنها پایگاه نظامی ناتو در منطقه خاورمیانه در این کشور است. این درخواست ترکیه بر اساس ماده ۴ پیمان ناتو صورت گرفته که بر اساس آن هر یک از اعضای ناتو که مرزها یا امنیت کشور را، به عنوان مرز محدوده ناتو، در خطر می‌بیند می‌تواند درخواست برگزاری جلسه اضطراری برای همفکری بین اعضا کند.

دولت ترکیه از صبح جمعه، ۲۴ ژوئیه حملات خود را به مواضع داعش و قرارگاه‌های حزب کارگران کردستان، پ ک ک آغاز کرده است. این حملات پس از انفجار انتحاری هفته گذشته به مرکز تجمع فدراسیون انجمن‌های جوانان سوسیالیست در سوروچ صورت گرفت. در پی اعتراضات گسترده احزاب کرد و چپ ترکیه طی هفته گذشته، موجی از دستگیری‌های فعالان چپ در ترکیه گزارش شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از اولین حمله این دولت به شمال سوریه،گام‌های بعدی دولت را رویارویی با کردها و افراط‌گرایان چپ عنوان کرده بود.

بیشتر بخوانید:ناتو به درخواست ترکیه نشست اضطراری تشکیل می‌دهد

Share