Share

حدود ۹۰ درصد از جمعیت آهو در پناهگاه حیات وحش شیراحمد واقع در شهرستان سبزوار در استان خراسان از بین رفته است. بر اساس سرشماری در سال ۸۸ در این پناهگاه جمعیت آهوان این منطقه دو هزار و ۸۶۴ عدد بوده است که این تعداد به ۳۶۰ آهو در سال جاری کاهش یافته است.

ahoo sabzewar

به گزارش وب‌سایت دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، جمعیت آهو در شیراحمد به حدی بود که کارشناسان سازمان محیط زیست در سال ۱۳۸۹ طرح انتقال ۳۰۰ آهو از این منطقه به زیستگاه‌های یوزپلنگ را مطرح کردند و تعدادی آهو نیز از شیراحمد زنده‌گیری و به سایر مناطق کشور منتقل شدند.

بر اساس آمار رسمی ارائه‌شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی جمعیت آهو در پناهگاه حیات وحش شیراحمد در سال ۱۳۸۸ معادل دو هزار و ۸۶۴ عدد بوده است.

از همان سال به بعد روند کاهش جمعیت آهو در این منطقه آغاز شد. در سال ۱۳۹۱ این آمار به یک هزار و ۶۴۸ آهو کاهش یافت و در بهار سال جاری به ۳۶۰ آهو رسید.

به‌گفته برخی از محیط‌بانان و فعالان محیط زیست خراسان رضوی، از خردادماه تاکنون باز هم از جمعیت آهو در این زیستگاه کاهش یافته است.

خشکسالی و عدم تأمین علوفه و آب مورد نیاز آهوان در زمان‌های حساس از عوامل اصلی کاهش جمعیت آهو در پناهگاه حیات وحش شیراحمد هستند که به خروج آهوها از این پناهگاه منجر شده است. از این رو، تمامی آن‌ها با ورود به مناطق ناامن و حاشیه مزارع و زمین‌های کشاورزی توسط شکارچیان متخلف، سگ‌های گله، برخورد با خودرو و غیره از بین رفته‌اند.

همچنین عدم تأمین سوخت و امکانات مورد نیاز محیط‌بانان به کاهش محسوس گشت و کنترل در منطقه منجر شده و همین امر باعث شده است شکارچیان متخلف شبانه‌روز به دلیل عدم نظارت مناسب از سوی محیط زیست، وارد پناهگاه شوند و آهوان را با اسلحه و موتورسیکلت از بین ببرند.

آهو گونه‌ای است که به جهت دشت‌زی بودن در صورت بروز ناامنی در زیستگاه در مقابل شکارچیان متخلف بسیار آسیب‌پذیر و همچنین نسبت به تنش‌ها و کمبودهای تغذیه‌ای بسیار حساس است.

پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار روزگاری دومین زیستگاه مهم آهو در کشور به‌شمار می‌رفت و پس از منطقه موته در اصفهان بیشترین جمعیت آهو را در خود جای داده بود.

در همین زمینه:

غرق شدن آهوان خوزستان در حین نوشیدن آب از کانال

یک شکارچی، آهوی مادر را در برابر بچه آهو قطعه قطعه کرد

«کشتار آهوان دشت‌ قنات کرمان»

Share