Share

در نشست ریاض بر لزوم سوریه‌ای یکپارچه و دمکراتیک، بدون اسد و بدون نیروهای خارجی تاکید شد. معاون وزیر خارجه ایران اما گفت اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها آینده سوریه و منطقه را رقم بزنند. حسین امیرعبداللهیان مدعی شد که گروه‌های مرتبط با داعش در ریاض حضور داشتند.

syria,s-opposition

مخالفان رژیم اسد عمیقا پراکنده‌اند اما حاضران در نشست ریاض دستکم در یک مورد اتفاق نظر داشتند: اسد باید کناره‌گیری کند. خبرگزاری آلمان نوشت بیش از یکصد نفر از نمایندگان گروه‌های مسلح و غیرمسلح در مبانی کلی برای ایجاد یک سوریه نوین، یکپارچه، دمکراتیک و چند صدایی اشتراک نظر داشتند اما در چگونگی دستیابی به این خواست اختلاف نظرها زیاد بود.

گردان احرار شام که یک گروه اسلامگراست، نشست ریاض را پیش از اتمام آن به صورت اعتراضی ترک کرد و سپس در توئیتر نوشت کسانی در جلسه بودند که روابطی با رژیم اسد دارند.

بیشتر بخوانید: نشست دو روزه مخالفان میانه‌رو اسد در ریاض

مخالفان در مورد تشکیل هیاتی که قرار است با دولت سوریه مذاکره کند، به توافق دست یافتند. این هیات تا دهم ژانویه ۲۰۱۶ با نمایندگان دولت اسد به گفت‌وگو خواهد نشست. این مذاکرات با میانجی‌گری سازمان ملل انجام می‌شود و هدف آن، برقراری آتش بس و فراهم کردن مقدمات تشکیل دولتی انتقالی است. تاکید اصلی نشست ریاض بر این بود که بشار اسد باید پیش از آغاز به کار دولت انتقالی از مقام خود کناره گیری کند و ۱۸ ماه پس از تشکیل دولت انتقالی، انتخابات برگزار شود.

تشکیل دولت انتقالی از توافقات کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه در ۱۴ نوامبر در وین است. وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده بود که حاضران در این نشست در مشورت با استفان دمیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه انتخاب شده‌اند. هیچ یک از گروه‌های کرد سوریه به این نشست دعوت نداشتند.

فراخوان به خروج نیروهای خارجی از سوریه

در پایان نشست ریاض، حاضران بر رویارویی با تروریسم و نیز لزوم خروج رزمندگان خارجی در کشورشان تاکید کردند. این تاکید متوجه نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان بود که حامی اسد هستند و در صفوف سربازان رژیم سوریه می‌جنگند.

حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی- آفریقای وزارت خارجه ایران به خبرگزاری فارس گفته است که نشست ریاض مورد تایید جمهوری اسلامی نیست: «اجازه داده نمی‌شود تروریست‌ها آینده سوریه و منطقه را رقم بزنند.» امیرعبداللهیان اضافه کرد که برخی گروه‌های تروریستی مرتبط با داعش در نشست ریاض حضور داشتند اما نامی از آنها نبرد.

یک روز پیش‌تر‌، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در دیدار با خانواده برخی از نیروهای ایرانی کشته شده در جنگ داخلی سوریه گفته بود نیروهای جمهوری اسلامی هزاران کیلومتر دورتر در حال دفاع هستند.

بیشتر بخوانید: ولایتی: ایران پشت اسد را خالی نمی‌کند

علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌المللی رهبر جمهوری اسلامی، شامگاه ۱۴ آذر در یک برنامه تلویزیونی گفت ایران قدرتمند‌ترین کشور حاضر در تحولات سوریه است و با آمریکا بر سر سوریه و اسد کنار نخواهد آمد.

علی‌اکبر ولایتی در این برنامه تاکید کرد که بشار اسد خط قرمز جمهوری اسلامی است چون توسط مردم سوریه انتخاب شده است، اما وزیر خارجه عربستان سعودی، عادل الجبیر در حاشیه نشست ریاض گفت اسد در هر شرایطی باید کناره بگیرد: «یا بر اساس روندی سیاسی که ساده‌تر و بهتر است و یا به صورت نظامی؛ چرا که نزد مردمش مشروعیت ندارد.»

Share