Share

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت در چند روز آینده نزدیک به ۹ تن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه انتقال خواهد یافت.

aliakbar Salehi

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، صالحی شنبه ۲۸ آذر در حاشیه دومین رونمایی از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان از تبادل سوخت ایران با روسیه خبر داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «ما ۱۳۷ تن کیک زرد از کشور روسیه وارد کرده‌ایم و در چند روز آینده نیز حدود ۹ تن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه صادر می‌شود».

صالحی سوم آذر گفته بود که بین ایران و روسیه توافقنامه‌ای امضا شده است که به موجب آن ایران ۹ تن اورانیوم با غلظت چهار درصد به روسیه خواهد «فروخت» و در ازای آن ۱۴۰ تن اورانیوم طبیعی «وارد» خواهد کرد.

بر اساس توافق ایران با کشورهای گروه ۵+۱، ایران باید ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش دهد.

صالحی همچنین با بیان این که «برچیدن سانترفیوژها» ادامه خواهد یافت، گفت: «موضوع اراک است که باید مخزن مورد نظر را خارج کنیم. مقدمات کار فراهم شده ولی ما منتظر هستیم روز دوشنبه سند دیگری نیز در وین به امضا برسد که این سند نهایی خواهد بود».

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه‌ای در ۲۴ آذر پرونده اتهامات ایران مربوط به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای، پی ام دی، را بست.

بیشتر بخوانید: پرونده «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران» بسته شد

Share