Share

ساختمان سفارت عربستان در تهران در واکنش به اعدام شیخ النمر به آتش کشیده شد. هویت مهاجمان روشن نشده اما فرمانده نیروی انتظامی با اعلام دستگیری تعدادی از حمله‌کنندگان، آنها را افراد “خودسر” خواند.

سفارت عربستان

عکس از توئیتر سبحان حسن‌وند – خبرنگار روزنامه شرق

در آخرین ساعات شنبه ۱۲ دی، گروهی به ساختمان سفارت عربستان در خیابان نیاوران تهران حمله کرده و بخش‌هایی از این محل را به آتش کشیدند.

خبرگزاری ایسنا نوشت این تجمع به صورت پراکنده از ساعت ۲۲:۳۰ شنبه و با فریاد حیدر حیدر تظاهرکنندگان شروع شد: «سفارت در آتش می‌سوزد و شعله‌های آن به خارج زبانه می‌کشد… نیروی انتظامی و پلیس افرادی را که داخل سفارت بودند به بیرون منتقل کرده اما هم‌چنان جمعیت زیادی در برابر سفارت حضور دارند. گروهی هم به پشت‌بام رفته و کاغذهایی را به پایین می‌ریزند.»

تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در توئیتر در شامگاه شنبه ۱۲ دی، صحنه‌هایی از داخل سفارت عربستان را نشان می‌دهند که در آتش می‌سوزد. در فیلم‌ها دیده می‌شود که گروهی با دیلم شیشه‌های پنجره‌ها را خرد می‌کنند و اثاثیه و وسایل داخل اتاق‌ها را می‌شکنند.

هنوز روشن نیست چه کسانی به سفارت عربستان حمله کرده‌اند. خبرگزاری «تسنیم» نوشت گروهی از مردم به صورت “خودجوش”، خشم خود را با سر دادن شعارهایی علیه آل سعود به نمایش گذاشتند.

سفارت عربستان در تهران

تهاجم به سفارت عربستان در واکنش به اعدام شیخ نمر باقر النمر صورت گرفت که صبح شنبه همراه با ۴۶ نفر دیگر از زندانیان در عربستان به اتهام “تروریسم” اعدام شد. این خبر موجی از اعتراض در منطقه به راه انداخت. عکس‌العمل جمهوری اسلامی اما شدیدتر از سایر کشورها بود.

وزارت خارجه ایران در اعتراض به این اعدام، ظهر شنبه کاردار عربستان را احضار کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش‌تر خواستار جلوگیری از هرگونه تجمع در مقابل اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد شده بود. حسین جابرانصاری گفته بود پلیس دیپلماتیک مسئولیت برخورد با هرگونه تعرض به اماکن دیپلماتیک متعل به عربستان سعودی را بر عهده دارد.

خبرگزاری تسنیم می‌نویسد حسین ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ و جانشین او نیز برای کنترل اوضاع به محل سفارت عربستان رفته بودند. فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفته است مهاجمان گروهی خودسر بوده‌اند و با سنگ و کوکتل مولوتف موجب آتش‌سوزی در قسمتی از ساختمان سفارت عربستان شدند. ساجدی‌نیا افزوده که وضعیت در ساعت ۱:۳۰ بامداد در محل سفارت عادی شد و تعدادی نیز در این ارتباط دستگیر شدند.

در همین زمینه

ایران کاردار عربستان سعودی را احضار کرد

عربستان سعودی شیخ نمر النمر و ۴۶ نفر دیگر را اعدام کرد

Share