Share

عربستان سعودی اعلام کرد که به روابط دیپلماتیک خود با ایران پایان می‌دهد و دیپلمات‌های ایرانی ۴۸ ساعت فرصت دارند تا خاک این کشور را ترک کنند.

Iran-SaudiArabia

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان، اعلام کرده است که این تصمیم پس از حمله معترضان در ایران به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری آن در مشهد گرفته شده است.

عربستان سعودی به دیپلمات‌های ایران ۴۸ ساعت فرصت داده است تا خاک این کشور را ترک کنند.

وزارت کشور عربستان سعودی روز شنبه دوم ژانویه/ ۱۲ دی در بیانیه‌ای از اعدام ۴۷ نفر از جمله، شیخ نمر باقر النمر، روحانی مخالف شیعه خبر داد: عربستان سعودی شیخ نمر النمر و ۴۶ نفر دیگر را اعدام کرد.

به دنبال انتشار این خبر، عده‌ای که رییس جمهوری ایران از آن‌ها با عنوان «خودسر» یاد کرده است، در مشهد و تهران به کنسولگری و سفارت عربستان حمله کردند.

گرچه حسن روحانی، حمله معترضان به سفارت عربستان را محکوم کرد، علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از  دست انتقام الهی خبر داد که گریبان سعودی را خواهد گرفت.

صحبت‌های رهبر ایران و دیگر مسئولان «تندرو»ی حکومتی، با واکنش عربستان سعودی مواجه شد. مقام‌های این کشور، سفیر ایران در ریاض را احضار کردند و اعتراض شدید دولت سعودی را نسبت به گفته‌های مقام‌های ایرانی، به او ابلاغ کردند.

با توجه به تصمیم تازه دولت عربستان سعودی در قطع رابطه دیپلماتیک با ایران، به نظر می‌رسد که تلاش دولت روحانی برای کنترل فضا و تنش‌زدایی ناکام مانده است.

در حالی که اراده‌ برای گفت‌و‌گو درباره مسائل و مشکلات منطقه‌ای میان دو طرف آشکار شده بود، با اعدام شیخ النمر و واکنش‌ها به آن در ایران، این امکان وجود دارد که رویارویی تمام عیار جای جنگ نیابتی فعلی را بگیرد.

در همین زمینه:

روحانی خواهان برخورد قاطع با حمله‌کنندگان به سفارت عربستان شد

دادستان تهران: ۴۰ نفر از حمله‌کنندگان به سفارت عربستان بازداشت شدند

سفارت عربستان سعودی در تهران به آتش کشیده شد

ایران کاردار عربستان سعودی را احضار کرد

تنش بین ایران و عربستان سعودی به فوتبال کشید

سازمان‌های حقوق بشری اعدام شیخ النمر را محکوم کردند

Share