Share

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به نامه حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری ایران درباره توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها، مسئولان حکومت را به هشیاری درباره «خدعه و نقض عهد» آمریکا فراخواند.

Ali-Khamenehei

خامنه‌ای در این نامه که امروز، سه‌شنبه ۲۹ دی منتشر شده است، ضمن ابراز خوشحالی از آن‌چه «عقب‌نشینی» طرف مقابل و رفع «بخشی از تحریم‌ها» نامید، توجه حسن روحانی و هیأت مذاکره‌کننده ایران را به چند مورد جلب کرد.

رهبر جمهوری اسلامی به حسن روحانی گفته است: «در تبلیغات توجه شود که در برابر آن‌چه در این معامله به دست آمده، هزینه‌های سنگینی پرداخت شده است.»

او گفت کسانی که «خود را ممنون طرف غربی» می‌دانند صادقانه رفتار نمی‌کنند.

پس از صدور بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تأیید پایبندی ایران به تعهداتش، روز شنبه ۱۶ ژانویه / ۲۶ دی اجرای برنامه جامع مشترک (برجام) و آغاز رفع تحریم‌ها علیه ایران اعلام شد. حسن روحانی روز گذشته دوشنبه ۲۸ دی، در نامه‌ای به خامنه‌ای، «دستاوردهای» ایران از اجرای توافق هسته‌ای را بر شمرد.

بیشتر بخوانید: آغاز اجرای برجام؛ لغو تحریم‌ها علیه ایران

علی خامنه‌ای در نامه خود با بیان این‌که «همین اندازه دستاورد نیز بر اثر مقاومت و ایستادگی به دست آمده»، از مسئولان خواسته است تا مراقب باشند که طرف مقابل تعهدات خود را به‌‌طور کامل انجام دهد.

خامنه‌ای اظهارات برخی از سیاست‌مداران آمریکایی در روزهای اخیر را «کاملاً موجب بدگمانی» دانست اما اشاره‌ای به این اظهارات نکرد.

او افزود: «تأکید می‌کنم که از خدعه و نقض عهد دولت‌های مستکبر به‌‌ویژه آمریکا در این مسأله و دیگر مسائل غفلت نشود.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین به همه‌ مسئولان دولتی تذکر داده که حل مشکلات اقتصادی کشور در گروی تلاش در جهت «اقتصاد مقاومتی» است و «رفع تحریم‌ها به‌تنهایی برای گشایش در اقتصاد کشور و معیشت مردم کافی نیست».

علی خامنه‌ای از آغاز روند توافق هسته‌ای همواره از نیرنگ طرف مقابل سخن گفته و هیچ‌گاه اجازه نداده است که این توافق هسته‌ای به نزدیکی بیشتر ایران به آمریکا منجر شود. او بارها از خطر «نفوذ دشمن» از طریق مذاکرات هسته‌ای حرف زده و گفته است غرب با توافق هسته‌ای می‌خواهد در ارکان جمهوری اسلامی و اقتصاد و سیاست آن نفوذ کند.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: مذاکره با آمریکا باز کردن راه نفوذ است

خامنه‌ای: آمریکا می‌خواهد در ایران نفوذ کند، نخواهیم گذاشت

Share