Share

بهمن دارالشفایی، مترجم و مستندسازی که از روز چهارشنبه ۱۴ بهمن ماه در منزلش بازداشت شده است، بعدازظهر دوشنبه ۱۹ بهمن ماه پس از شش روز بی‌خبری، با مادرش از زندان اوین تماس گرفت. او در این تماس تلفنی کوتاه گفت: «در سلولم، بازجویی می‌شوم، اما حالم خوب است.»

بهمن دارالشفایی

بهمن دارالشفایی

در جواب این‌که کدام نهاد امنیتی او را بازداشت کرده، فقط گفته است: «خوبم، اما نمی‌دانم دوباره کی زنگ بزنم.» با توجه به این‌که دارالشفایی به مادرش تأکید کرده به اخبار دسترسی ندارد چون در «سلول» است و در حال بازجویی، می‌شود گفت که این زندانی سیاسی احتمالاً در سلول انفرادی است.

مشخص نیست کدام نهاد این شهروند ایرانی-بریتانیایی را بازداشت کرده و علت بازداشتش چیست. پیش‌تر یک مسئول در زندان اوین به خانواده بهمن دارالشفایی گفته بود پسرشان آن‌جاست و حالش خوب است اما تا یک هفته دیگر تماس نخواهد گرفت.

بازجویی‌های مجدد از دارالشفایی در شرایطی صورت می‌گیرد که او دو سال پیش – پس از بازگشت به ایران – ماه‌ها مورد بازجویی قرار گرفته بود؛ پس از آن دارالشفایی درحوزه ترجمه و نشر کتاب فعال بوده است.

بیشتر بخوانید: «بهمن دارالشفایی بارها مورد بازجویی قرار گرفته بود»

دوستان دارالشفایی که هم‌مدرسه‌ای‌های او در مدرسه «علامه حلی» (تیزهوشان) هستند، نامه‌ای به مسئولان نوشته‌ و به بازداشت او اعتراض کردند.

امضاءکنندگان نامه خود را از دانشمندان، پژوهشگران، هنرمندان، کارآفرینان، تولیدکنندگان، پزشکان و مهندسان موفق و به‌نام ایران در سرتاسر جهان معرفی می‌کنند و از بازداشت دوست‌شان ابراز ناامیدی کرده و می‌گویند که این بازداشت «نه تنها قابل درک نیست، که آب سردی‌ست بر آتش امید و اشتیاقشان برای خدمت به ایران.»

آنها می‌گویند که دارالشفایی را «نمونه موفقی از بازگشت سرمایه‌های انسانی به کشور» تلقی می‌کردند و اکنون بازداشت او «زخم عمیقی‌ست» بر پای آنان که مانند دارالشفایی قصد بازگشت به ایران را دارند.

بیشتر بخوانید: بهمن دارالشفایی، روزنامه‌نگار بازداشت شد

بی‌خبری از روزنامه‌نگاران بازداشت شده

از آبان ماه ۱۳۹۴ تعداد دستگیری زندانیان سیاسی‌ای که روزنامه‌نگار هستند، یا در حوزه نشر و رسانه فعالیت می‌کنند افزایش یافته است. سپاه پاسداران مدعی شده است که روزنامه‌نگاران زیادی را بازداشت کرده و تعداد آن‌ها حدود ۲۰ نفر تخمین زده شده است.

Iranian Journalist Arrested in Nov 2015

از جمله عیسی سحرخیز، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، صبح روز دوشنبه ۱۱ آبان در منزلش بازداشت و به مکان نامشخصی منتقل شد. احسان مازندرانی، مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان هم در همین روز بازداشت شد.

آفرین چیت‌ساز، روزنامه‌نگار سیاست خارجه روزنامه «ایران» و سامان صفرزائی، خبرنگار ماهنامه «اندیشه پویا»، نیز از دیگر بازداشت‌شدگان هستند.

اکنون نزدیک به سه ماه از دستگیری آفرین چیت‌ساز، می‌گذرد اما خانواده او از وضعیتش هیچ اطلاعی ندارند. هنوز جزییات دستگیری و اتهامات این روزنامه‌نگار اطلاع رسانی نشده است و وضعیت او در سکوت مطلق خبری است.

بیشتر بخوانید: تشدید اتهامات علیه عیسی سحرخیز و احسان مازندرانی، دو روزنامه‌نگار زندانی

Share