Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، امروز چهارشنبه ۱۱ فروردین در دیدار جمعی از مداحان بار دیگر بر «توطئه‌های دشمنان» تأکید کرد و گفت آن‌ها از هر وسیله‌ای از جمله «گفت‌وگو، مبادلات اقتصادی، تحریم و تهدید نظامی» استفاده می‌کنند تا به ایران ضربه بزنند و ایران هم باید از همین ابزارها استفاده کند.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در دیدار جمعی از مداحان ـ چهارشنبه ۱۱ فروردین

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در دیدار جمعی از مداحان ـ چهارشنبه ۱۱ فروردین

خامنه‌ای «توان نظامی» را مهم‌ترین مسئله خواند و گفت اگر جمهوری اسلامی توان دفاعی نداشته باشد حتی دولت‌های کوچک نیز به خود اجازه می‌دهند تا آن را تهدید کنند.

او از کسانی که دنیای فردا را دنیای مذاکره می‌دانند و نه موشک، به‌شدت انتقاد کرد و گفت: «اگر این حرف از روی ناآگاهی گفته شده باشد یک مسئله است اما اگر از روی آگاهی باشد خیانت است.»

رهبر جمهوری اسلامی افزود: «دشمنان مدام در حال تقویت توان نظامی و موشکی خود هستند در این شرایط چطور می‌گوییم روزگار موشک گذشته است؟»

او از آزمایش‌های موشکی سپاه پاسداران دفاع کرد و آن را موجب خرسندی ملت‌هایی دانست که از آمریکا و اسرائیل «دلشان خون است اما کاری از دستشان بر نمی‌آید».

این سخنان رهبر جمهوری اسلامی و تأکید او بر نظامی‌گری هر چه بیشتر ایران، ساعاتی پس از انتشار نامه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به سازمان ملل بیان می‌شود که در آن گفته‌اند آزمایش‌های موشکی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

این چهار کشور غربی در نامه خود نوشته‌اند موشک‌های مورد آزمایش ایران «اساساً قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای» هستند و این موضوع قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کند.

آن‌ها خواهان «پاسخ‌های مناسب» سازمان ملل به این اقدامات ایران شدند.

بیشتر بخوانید: چهار کشور غربی آزمایش‌های موشکی ایران را نقض قطعنامه سازمان ملل دانستند

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چهارشنبه ۱۹ اسفند، در رزمایش «اقتدار ولایت» دو موشک بالستیک «قدر- اچ»  و «قدر ـ اف» را آزمایش کرد. یک روز پیش از آن نیز دست به آزمایش موشک دوربُرد و بالستیک «قیام» زد.

موشک‌های بالستیک قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را دارند و همین موضوع نگرانی کشورهای غربی را برانگیخته است. بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیز تحریم‌های مربوط به برنامه موشکی ایران را برای هشت سال ادامه خواهد داشت.

Share