Share

دخالت میدانی و مستقیم ایران در جنگ داخلی سوریه با موضع‌گیری‌‌های پیاپی پیرامون سقوط خان طومان آشکارتر می‌شود. جانشین فرمانده سپاه می‌گوید دست به دست شدن موقعیت‌ها جنبه تاکتیکی دارند و وضعیت «محور مقاومت» مناسب است. هنوز تعداد اسیران و مجروحان ایرانی یا افغان روشن نیست.

Khan Tooman

حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید بخش‌هایی از سوریه که در اختیار تروریست‌ها قرار دارد پس گرفته می‌شود. سلامی صبح سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت به خبرنگاران گفت ارتش و ملت سوریه بخشی از محور مقاومت هستند. او عنوان کرد که مقاومت وضعیت مناسبی دارد: «امروز در عراق آرامش نسبی حاکم است در یمن هم رژیم عربستان به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است و چشم‌اندازی که در یمن و دیگر بلاد اسلامی دیده می‌شود چشم‌انداز مناسبی است.»

به گزارش تسنیم، سلامی در پاسخ به سوالی پیرامون اوضاع خان طومان گفت: «این اقدام تروریست‌ها یک اقدام تاکتیکی است و هیچ اثر استراتژیک در صحنه میدانی ندارد. موقعیت‌ها جابجا و دست به دست می‌شوند اما انشاءالله و به فضل الهی صحنه میدانی در اختیار محور مقاومت است.» محور مقاومت، تعبیری است که برای سه گانه حزب‌الله لبنان، سوریه و جمهوری اسلامی به کار می‌رود.

پرونده ویژه رادیو زمانه: جنگ در منطقه و مسئولیت ایران در بحران سوریه

هم‌زمان، معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه کربلای مازندران خبر داد که ۲۱ نفر از «مدافعان حرم» در نبرد خان طومان مجروح شده‌اند که در روزهای آینده و بنا بر شرایط جسمانی وارد کشور می‌شوند.

حسین‌علی رضایی به خبرگزاری فارس گفته که پنج نفر از این مجروحان هم اینک در بیمارستان «بقیه‌الله» تهران بستری هستند.

Iran Miliz Syria

عکسی که خبرگزاری‌های فارس و تسنیم از نیروهای سپاه مازندران منتشر کرده‌اند.

سپاه کربلای مازندران در زمان تایید کشته شدن ۱۳ تن از اعضایش در خان طومان اعلام کرده بود که به زودی در باره جزییات این موضوع خبررسانی می‌کند. با این همه و با گذشته چهار روز، هنوز مشخص نیست تعداد کشته‌شدگان و مجروحان یا اسیران ایرانی یا افغان در این منطقه چقدر است. اخبار غیررسمی و تایید نشده از کشته شدن حدود ۸۰ ایرانی و افغان در خان طومان حکایت دارند.

دوشنبه ۲۰ اردیبهشت، اسماعیل کوثری، رئیس کمیته دفاعی مجلس ایران از اسارت ۵ یا ۶ ایرانی «مدافع حرم» در درگیری خان طومان خبر داد و تعداد مجروحان را ۱۸ نفر قید کرد.

تلفات سنگین نیروهای ایرانی در خان طومان، مدعای حضور مستشاری نظامیان و سپاهیان و شبه‌نظامیان سپاه قدس را بیش از پیش زیر سوال برد. واکنش‌ها به این حمله نیز بیانگر ماهیت چنین حضوری است.

علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت گفت که ایران با همراهی روسیه و سوریه و حزب‌الله لبنان به حمله خان طومان جواب خواهد داد.

محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه در صفحه اینستاگرام خود یادداشتی منتشر کرد و ارتش عربستان و ترکیه را به “حمایت از تکفیری‌ها و سوءاستفاده از آتش‌بس” متهم ساخت. رضایی گفت به زودی تقاص سخنی از “عمله‌های صهیونیسم و تکفیری‌ها” گرفته می‌شود.

در آخرین موضع‌گیری‌ها، سعید جلیلی، نماینده خامنه‌ای در شورایعالی امنیت ملی در شهرضا گفته است: «آرزوی ۱۴۰۰ ساله شیعه در دفاع از حرم اهل بیت را جوانان ما نه در حد شعار بلکه در عمل و با افتخار در سوریه محقق کردند.»


در همین زمینه

Share