Share

سخنگوی قوه قضاییه ایران، صدور و اجرای حکم شلاق برای دختران و پسران دستگیر‌ شده در قزوین را که می‌خواستند مهمانی فارغ‌التحصیلی‌ برگزار کنند، کاملا منطبق با آیین دادرسی کیفری دانست و گفت که در این مورد از رییس دادگستری پرس‌و‌جو کرده است.

اژه‌ای

غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری روز چهارشنبه ۱۲ خرداد ماه خود، در پاسخ به سوالی در مورد رعایت نشدن درست تشریفات آیین دادرسی در مورد این پرونده هم گفت که امکان ندارد به یک پرونده‌ای بدون تشریفات آیین دادرسی رسیدگی شود.


۳۵ دختر و پسر برای برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی در باغی در قزوین گرد آمده بودند که دستگیر می‌شوند، در مدت کمتر از ۲۴ ساعت کار بازجویی، تحقیقات و دادگاه آن‌ها به انجام می‌رسد، هر یک به ۹۹ ضربه شلاق محکوم می‌‌شوند و حکم‌شان به اجرا گذاشته می‌شود: اجرای حکم ۳۴۶۵ ضربه شلاق علیه ۳۵ دختر و پسر در قزوین

صادقی نیارکی، دادستان عمومی و انقلاب قزوین پنج‌شنبه ششم خرداد ماه به میزان، خبرگزاری قوه قضاییه گفته بود که این جوان‌ها هیچ‌ رابطه‌ای با هم نداشته‌اند و به‌هنگام دستگیری «نیمه‌عریان» و در حال «رقص و پایکوبی» و «مصرف مشروبات الکلی» بوده‌اند.


بازداشت افراد در مهمانی‌ها سال‌هاست که در ایران به رویه‌ای عادی تبدیل شده، اما احکامی که به دنبال این دستگیری‌ها صادر می‌شوند، گاهی خبر‌سازند و حتی واکنش‌های خارجی را به دنبال دارند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره این پرونده گفت که برای برخی جرائم باید مستقیما به دادگاه رفت و دادسرا اجازه ندارد به آن‌ها ورود کند که این مورد هم از جمله این موارد است: «اگر پرونده‌‌ای مستقیما به دادگاه رفته و دلایل مستند بوده و طرف هم حاضر است، بلافاصله با تشریفات آیین دادرسی، دادگاه تشکیل می‌شود و حکم صادر می‌شود.»

او گفت که افراد “محکوم” در این پرونده به احکام صادر شده اعتراض نکرده‌اند و به همین دلیل هم احکام اجرایی شده‌اند. حکم شلاق دستگیرشدگان را پلیس امنیت اخلاقی اجرا کرده است.

محسنی اژه‌ای: «در برخی پرونده‌ها که حکم صادر شده و به آن اعتراض شده و باید به تجدیدنظر برود و رسیدگی به آن زمان‌بر است، دادگاه باید صبر کند. اما چنانچه در روز دوم، دادگاه تشکیل و حکم صادر شد و طرف اعتراض نکرد، حکم قطعی است و اجرا می‌شود و این اختصاص به مورد خاصی ندارد و موارد در قانون پیش‌بینی شده است.»

پارتی‌های هدفمند هدایت می‌شوند

معاون اول قوه قضاییه ایران اما خبر از قرائن و شواهدی داد که بر اساس آن‌ها برگزاری پارتی‌ها و حضور دخترها و پسرها در آن‌ها هدایت‌شده و هدفمند است. او از سیستم‌های اطلاعاتی و انتظامی خواست تا این موضوع را پیگیری کنند.

آن‌چه که این مقام قضایی به عنوان “شواهد” ارائه کرد این است که برگزار‌کننده پارتی‌ها در تهران و برخی استان‌ها از جمله مازندران و خراسان رضوی یکی هستند و با افرادی از سفارتخانه‌ها ارتباط گرفته‌اند.

شواهد ارائه شده و خواسته او برای برخوردهای شدیدتر، ممکن است موجی از بازداشت شرکت‌کنندگان در مهمانی‌ها و برگزار‌کنندگان آن‌‌ها را به دنبال داشته باشد، به‌خصوص که او پای سفارتخانه‌های خارجی را هم به میان آورده است.

موجی که از روزهای گذشته آغاز شده است: بازداشت ۲۹ دختر و پسر در یک پارتی در مشهد

به گفته محسنی اژه‌ای، یکی از پارتی‌هایی که با آن برخورد شده، در تهران بوده و فردی که میزبان بوده، در چند نوبت افراد خاصی را دعوت کرده است: «در واقع این افراد به صرف برپایی یک پارتی نمی‌آمدند و بعضی از این افراد با افرادی که از سفارتخانه‌ها آمده بودند، صحبت می‌کردند و نشانی می‌گرفتند و قرارهای بعدی را تحت عنوان پارتی می‌گذاشتند.»

محسنی‌اژه‌ای البته تاکید کرد که دستگاه‌های قضایی و اطلاعاتی باید موضوع را بررسی کنند و او نمی‌تواند اظهارنظر قطعی بکند، اما مسائل خلاف قانون، مصرف مشروبات الکلی و «مسائل خلاف ارتباطی در این پارتی‌ها» هستند که شرع و قانون در ایران، آن‌ها را جرم و گناه می‌دانند.


در همین زمینه: 

۲۳ نفر در یک پارتی شبانه در کرمان بازداشت شدند

Share