Share

رهبر جمهوری اسلامی اقدام مقامات بحرین در سلب تابعیت از شیخ قاسم را “بلاهت” خواند و گفت او مانع حرکات تند و مسلحانه جوانان علیه حکومت منامه بود.

Isa-qassem

آیت‌الله خامنه‌ای شامگاه شنبه پنجم تیر، سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم را محکوم کرد و او را فردی دانست که “تا وقتی می‌توانست با مردم بحرین حرف بزند، آنها را از حرکات تند و مسلحانه منع می‌کرد.”

خامنه‌ای رفتار اخیر با روحانی شیعه بحرین را “نشانه بلاهت” حاکمان بحرین دانست و در توضیح این توصیف گفت: «متوجه نیستند که تعرض به این عالم مجاهد به معنای برداشتن مانع از مقابل جوانان حماسی و پرشور بحرین برای انجام هر اقدامی در مقابل حکومت است.»

او افزود که مسائل بحرین به شیعه و سنی باز نمی‌گردد: «بلکه اصل ماجرا حاکمیت جائرانه یک اقلیت مستکبر خودخواه بر یک اکثریت گسترده است.»

سخنان رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با جمعی از خانواده‌های “شهدای هفتم تیر” و  “شهدای مدافع حرم و فاطمیون” بیان شده‌اند. او در حرف‌هایش از جمله گفت: «هدف اصلی از راه‌اندازی گروه‌های تروریستی تکفیری و اقدامات آنها در عراق و سوریه حمله به ایران بود اما قدرت نظام جمهوری اسلامی موجب شد آنها در همان عراق و سوریه زمین‌گیر شوند.»

شیخ عیسی قاسم که رهبر معنوی شیعیان بحرین تلقی می‌شود، تا ۱۵ سال قبل در ایران و در قم زندگی می‌کرد. وزارت کشور بحرین روز دوشنبه ۳۱ خرداد، تابعیت او را به خاطر “تحریک به فرقه‌گرایی و خشونت” سلب کرد.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در واکنش به این اقدام و در بیانیه‌ای بی‌سابقه و با دور زدن وزارت خارجه، به دولت بحرین هشدار داد که قیام و مقاومتی مسلحانه در انتظار ‌آنهاست. سپاه پاسداران نیز بیانیه مشابهی در پیش‌بینی”فروپاشی عنقریب رژیم پوسیده آل خلیفه” و “شکل‌گیری قیامی ویرانگر” صادر کرد.

اعتراض شیعیان بحرین به تبعیض‌های سیاسی و اجتماعی حاکمیت سنی این کشور از سال ۲۰۱۱ و در جریان بهار عربی بالا گرفت و هم‌چنان ادامه دارد. دولت بحرین جمهوری اسلامی را به تحریک شیعیان و دخالت در امور داخلی این کشور متهم می‌سازد، اما تهران این اتهام را رد می‌کند.

Share