Share

بیش از ۲ هزار روز از حصر خانگی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی گذشته است و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید که نمی‌تواند در این باره صحبت کند.

hasr

رفع حصر زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی یکی از مطالباتی بود که در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا صبح جمعه ۱۱ تیر گزارش کرد که دبیر شورای امنیت ملی ایران گفته است در حال حاضر نمی‌تواند در باره حصر صحبت کند یا گزارشی بدهد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به همراه زهرا رهنورد از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. حسن روحانی سه سال پیش و در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری وعده کرد که زمینه رفع حصر از این افراد را فراهم کند.

حسام‌الدین آشنا یکی از مشاوران حسن روحانی اما در گفت‌وگو با هفته‌نامه صدا گفته بود که رفع حصر در صورتی امکان‌پذیر است که این افراد از موضع خود در باره تقلب در انتخابات عقب‌نشینی کنند.

مهدی کروبی فروردین امسال در نامه‌ای به حسن روحانی از او خواست که به عنوان مجری قانون اساسی تنها زمینه برگزاری دادگاه‌اش را به صورت علنی فراهم کند. او گفته بود که در صورت برگزاری دادگاه علنی به هر رایی که از سوی دادگاه صادر شود، اعتراض نخواهد کرد.

۲۷ خرداد ۹۵ محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی به وب‌سایت کلمه گفت: «همچنان هیچکس پاسخگوی حصر نیست». او عنوان کرد که هیچ تغییری در وضعیت پدرش ایجاد نشده و وضعیت نه بهتر و نه بد‌تر شده است.

دولت هیچ‌کاره است

به رغم همه درخواست‌هایی که از سوی فعالان سیاسی داخلی و بین‌المللی صورت گرفته، دولت حسن روحانی نتوانسته است گامی برای رفع حصر بردارد. علی اکبر ناطق نوری مرداد سال قبل گفته بود که مسئله رفع حصر در اختیار رئیس‌جمهوری نیست.

رئیس دفتر بازرسی رهبر جمهوری اسلامی رفع حصر را در حوزه اختیارات مقامات عالی نظام دانسته و گفته بود: «تصمیم‌گیری در خصوص مساله حصر و رفع آن تنها در حوزه اختیارات مقامات عالی نظام است و بر حسب منافع ملی و خط قرمز‌ها تعیین می‌گردد؛ بنابراین نه آقای روحانی و نه هیچ کس دیگری توانایی ورود و تصمیم گیری در خصوص این موضوع را ندارند.»

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت هم بهمن سال گذشته در واکنش به نامه فاطمه کروبی مبنی بر افزایش فشار‌ها بر مهدی کروبی در دولت جدید، گفته بود که دولت تلاشش را برای رفع حصر انجام داده، اما به نتیجه خاصی نرسیده است. او همچنین گفته بود که دولت «تنها تصمیم‌گیرنده در باره مسئله رفع حصر نیست».

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اسفند سال گذشته در دیدار با اعضای چهارمین دوره مجلس خبرگان رفتار نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات را «نانجیبانه» توصیف کرده بود. او پیش از این هم گفته بود که برخورد نظام با این افراد همراه با رآفت اسلامی بوده است.

زهرا رهنور، مهدی کروبی و میرحسین موسوی بیش از پنج سال است که در حصر خانگی به سر می‌برند.


در همین زمینه

Share