Share

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، گفت که قوه قضاییه و دادستانی تهران نقشی در ارسال پیامک تهدید‌آمیز برای روزنامه‌نگاران نداشته‌اند.

Abbas-Jafari-DolatAbadi

او روز سه‌شنبه ۲۲ تیر ماه، ضمن تکذیب احتمال دست داشتن دادستانی در ارسال پیامک تهدید‌آمیز برای عده‌ای از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی، هدف از طرح این موضوع که دادستانی در این ماجرا دست داشته را تخریب دادستانی تهران و قوه قضاییه دانست.

دولت‌آبادی گفت که دادستانی تهران پیش از هر گونه اقدامی، مراتب را به‌طور رسمی اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

این مقام قضایی در حالی نسبت به این ماجرا موضع بی‌خبری و تکذیب گرفت که سایت خبری تحلیلی زیتون، در گزارشی که روز دوشنبه ۲۱ تیر ماه منتشر کرده، از حضور یکی از طرفداران پر و پا قرص چنین رفتارها و برخوردهایی در دادسرای فرهنگ و رسانه خبر داده و نوشته است که او از تابستان ۱۳۹۲ پروژه‌ای را با همین هدف و مضمون تعریف و پیگیری کرده است.

فرد مورد نظر، امیر قطبی، سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه است که از افراد نزدیک به جعفری دولت‌آبادی‌ شناخته می‌شود و برخی رسانه‌ها در جریان توقیف روزنامه قانون از او به عنوان جلاد جدید مطبوعات در ایران یاد کردند.

سایت سحام نیوز در معرفی او نوشته است که امیر قطبی از سال ۸۸ و همزمان با راه‌اندازی دادسرای فرهنگ و رسانه به عنوان سرپرست این دادسرا منصوب شد. او نزدیک‌ترین فرد به جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران و اولین فردی است که هر روز صبح با دادستان تهران ملاقات می‌کند.

کارتون از اسد بینا‌خواهی

کارتون از اسد بینا‌خواهی

زیتون اما در گزارش خود قاضی امیر قطبی را فردی معرفی کرده که در سه سال اخیر به‌طور ویژه تعداد قابل توجهی از فعالان رسانه‌ای را به اتهام ارتباط با رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور یا اقدام به همکاری با تلویزیون‌هایی همچون وی او ای و بی‌بی‌سی فارسی به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار کرده است: «نتیجه این احضارها یا بازداشت بوده یا تحت فشار گذاشتن افراد با آزادی‌شان به قید وثیقه و کفالت و احضارهای گاه و بیگاه.»

نویسنده این گزارش از اعتقاد راسخ امیر قطبی به اتهام «همکاری روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب با براندازان و مخالفان نظام» خبر داده و نوشته است که با وجود این اعتقاد و با آنکه طراحی اولیه پیامک‌های تهدیدآمیز را این مقام قضایی انجام داده است، اما در هفته‌های گذشته شماری از چهره‌های تندرو را هم طرف مشورت قرار داده و از یک ارگان هم برای اجرای سناریوی خود استفاده کرده است.

به نام ارگان مورد نظر اشاره نشده، اما حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات، محمدحسین صفارهرندی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمیدرضا مقدم‌فر، از نزدیکان فرمانده کل سپاه، به عنوان افراد طرف مشورت سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه معرفی شده‌اند.

Journalistsهدف از اجرای این طرح هم پیشگیری از جذب روزنامه‌نگاران به وسیله رسانه‌های خارج از کشور عنوان شده است.

ارسال پیامک از مرجعی نامعلوم برای حدود ۷۰۰‌نفر از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی، واکنش‌ برخی از نمایندگان مجلس، وزای دولت و مقامات قوه قضاییه را به دنبال داشت.

وزیر اطلاعات فرستاده شدن این پیامک‌ها از سوی این وزارت‌خانه را تکذیب کرد و چندین نماینده مجلس از جمله علی مطهری، خواستار رسیدگی قوه قضاییه به این موضوع و معرفی عامل یا عاملان این اقدام غیر‌قانونی شدند:

یک پیامک و ۷۰۰ روزنامه‌نگار: چه کسی اهالی رسانه را تهدید می‌کند؟

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه اما گفت که اگر در این پیام هشداری داده شده، معنای آن تهدید نیست.

گرچه این مقام قضایی اضافه کرد که اگر مرجعی رسمی چنین پیامکی فرستاده باشد، باید خودش را معرفی کند، چرا که مخاطب نمی‌تواند متوجه شود که این پیامک از طرف چه مرجعی ارسال شده است: اژه‌ای: پیامک ارسالی به روزنامه‌نگاران تهدید نیست

در این پیام کوتاه اما هشدار داده شده که «هر گونه ارتباط و همکاری با عناصر معاند خارج از کشور عملی مجرمانه و موجب پیگرد قضایی است.»

  • سخنگوی قوه قضاییه: اگر به کسانی که در دام ضد انقلاب قرار دارند هشداری داده شود تهدید نیست و اگر تماسی با ضد انقلاب داشته باشند جرم است و حتما باید تذکر داده شود.

پیش از این و به‌خصوص در جریان اعتراض‌های خیابانی سال ۸۸ هم چنین پیامک‌هایی برای روزنامه‌نگاران و در مواردی عموم شهروندان فرستاده شده بود.

Share