احمد شیک/ ترجمه آیدین اخوان
Share

Opinion-small2متن زیر ترجمه یادداشت احمد شیک در روزنامه جمهوریت ترکیه است که یک روز پس از کودتای نافرجام ارتش در این کشور منتشر شد.

احمد شیک روزنامه‌نگار و محقق و فعال سندیکایی در ترکیه پیشتر کتابی تحقیقی در مورد جماعت فتح‌الله گولن به نام «ارتش امام» منتشر کرده بود.

Attempted coup d'etat in Turkey

اخبار تایید نشده‌ای از منابع اطلاعاتی و امنیتی در آنکارا بدین قرار است:

تصمیم گرفته شده بود تا در ساعات اولیه صبح ۱۶ ژوئیه اولین موج عملیات علیه کادرهای نزدیک به جماعت گولن در ارتش آغاز شود.

«اُکان باتو» دادستان مسئول تحقیق در پرونده‌ی جاسوسی نظامی در شهر ازمیر، حکم بازداشت تمام ارتشی‌های مظنون در پرونده را صادر کرده بود.

علاوه بر این تصمیم برای بازداشت تعداد زیادی از افراد در سطح فرماندهی، شامل درجه داران عالی رتبه نهایی شده بود.

پیشنهاد دادستان «باتو» مبنی بر شروع عملیات پاکسازی پیش از جلسه شورای عالی نظامی در ماه اوت از سوی رییس جمهوری، اردوغان نیز تأیید شده بود.

هماهنگی‌های لازم با ستاد فرماندهی در ارتباط با احکام بازداشت انجام شده و تأییدات گرفته شده بود.

تمام افرادی که برای آنها حکم بازداشت صادر شده بود تحت نظارت بودند، افرادی که اقدام به کودتا کردند نیز در این دسته هستند.

اکیپ‌های تعقیب در ظهر روز ۱۵ ژوئیه تحرکات غیرعادی مشاهده کرده و این مساله را گزارش کردند. اما هنوز مشخص نبود که چه اتفاقی در حال وقوع است.

و در ساعات پایانی شب ۱۵ ژوئیه اقدام برای کودتا شروع شد. احتمالا در اثر شرایط موجود اقدامی که برای آینده برنامه‌ریزی شده بود با اجرای نقشه جایگزین در دستور کار قرار گرفت.

مغز متفکر اقدام برای کودتا با مرکزیت ژاندارمری و نیروی هوایی جماعت گولن بود. از نظر تعداد چندان زیاد نبودند و حمایت جدی‌ای در میان ارتش نیافتند.

تصور می‌کردند که ارتشی‌ها و مردم عادی مخالف اردوغان و آک‌پارتی (حزب عدالت و توسعه) از ایشان حمایت کرده و در مقابلِ حامیان آک‌پارتی، در کنار آنها خواهند ایستاد.

محاسبات آن‌ها بر این اساس بود که به دلیل ادامه شرایط جنگی با پ‌ک‌ک اعتراضات جدی روی خواهد داد و در میان نیروهای مخالف کودتا انشقاق روی خواهد داد.

هیچ یک از این نقشه‌ها نگرفت. اظهارات فرمانده لشکر اول ارتش در مخالفت با کودتا، کسی که از او به عنوان کودتاچی یاد می‌شد، موضع آنها را ضعیف‌تر کرد.

عملیات پاکسازی ادامه خواهد یافت. ارتشی‌ها، نیروهای پلیس و افرادی در قوه قضاییه و کل سیستم بوروکراسی ترکیه که از پیش شناسایی شده بودند بازداشت خواهند شد.

تمام افراد شاغل در قوه قضاییه که ارتباط آنها به هر نحو با جماعت گولن مشخص شده است از کار برکنار خواهند شد.

تعداد زیادی از افراد پلیس که در جریان بحران بانک آسیا و با فراخوان جماعت گولن اقدام به افتتاح حساب در این بانک کرده بودند شناسایی شده و از کار برکنار خواهند شد.

خلاصه آنکه: آنچه نجات یافت دموکراسی نبود بلکه نظام پارلمانی بود.

در جنگ قدرت فاشیسم سردوشی‌دار و فاشیسم غیرنظامی، برنده‌ی اصلی فاشیسم شد!

منبع: جمهوریت


در همین زمینه

Share

دسته بندی‌ها: از دست ندهید, دیدگاه, سیاست

کلید‌واژه ها: , , , ,

 1. https://www.balatarin.com/permlink/2016/7/16/4242508

  Pro-Russian Marxists, Toudeh party and it’s allies have nothing to say but repeating Gulan claim that coup was fake. If it was fake why did you condemn it? Toudeh party did not do anything when Dr Mosadegh government collapsed, they were united with Khomeini khate Imam and against shah, Bazargan, and Bani Sadr. This party is saving the Mullahs aligned with Russian Diplomacy and does not let any movement succeed against Mullahs.
  This is why Turkey people and their leader succeeded but all Iranian movement for Democracy failed from Shahrivar 1320 till now. Because Toudeh Party and Russia were against it
  Look at peyk net and see they broadcast all lies against Turkey and support war criminal Assad, Saddam, Qaddafi, and Milosevic
  Iranian Marxists give blowjob to Putin all the time
  We have to get rid of Marxism and Islamist Marxists
  Write letters to Americans and European countries and reveal these pro-Russian spies to them

  Turkey people and their leader succeeded / 18 July 2016

توجه: کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نمی‌شوند. کامنت‌های حاوی لینک به عنوان "اسپم" شناخته می‌شوند.