Share

پس از آنکه یک روز پیش از اجرای کنسرت سالار عقیلی در سبزوار، کنسرت این هنرمند به دستور دادستان شهر لغو شد، خواننده سرشناس موسیقی سنتی ایران می‌پرسد از چه کسی باید مجوز گرفت، دادستان یا وزارت ارشاد اسلامی؟ دادستان مشهد پاسخ می‌دهد تا وقتی شورای فرهنگ عمومی استان چارچوب برگزاری کنسرت‌های موسیقی را مشخص نکرده، از کنسرت خبری نیست.

سکوت موسیقی در استان خراسان

غلام‌علی صادقی، دادستان عمومی و انقلاب استان خراسان رضوی به خبرگزاری میزان گفته است کنسرت سالار عقیلی به دلیل «محتوا»، «نحوه اجرا» و «نحوه حضور شرکت‌کنندگان» لغو شده است.

به گفته این مقام مسئول حوزه علمیه و علما از نحوه برگزاری کنسرت‌های موسیقی گلایه کرده‌اند، دادستانی بررسی کرده و متوجه «اتفاقات اخلاقی ناگوار» در حین برگزاری کنسرت‌ها شده است. به همین جهت برای پیشگیری از وقوع چنین «اتفاقات ناگوار اخلاقی» دادستان عمومی و انقلاب استان خراسان رضوی تصمیم گرفته که در این استان کنسرت برگزار نشود.

قرار است شورای فرهنگ عمومی استان خراسان چارچوب‌های برگزاری کنسرت‌های موسیقی را تعیین و اعلام کند. آنگاه، به گفته دادستان عمومی و انقلاب استان خراسان رضوی، منع برگزاری کنسرت موسیقی در استان خراسان «پایتخت معنوی» ایران برداشته می‌شود.

قرار بود جمعه ۱۴مرداد، کنسرت سالار عقیلی در سبزوار برگزار شود. اما این کنسرت، هنگامی که همه بلیط‌هایش فروش رفته بود، به دستور دادستان شهر لغو شد.

سالار عقیلی به خبرگزاری‌های داخلی گفته است: «ما تکلیف‌مان را نمی‌دانیم باید از ارشاد مجوز بگیریم یا از دادستانی؟ اگر نیاز به مجوز دادستانی است، دیگر چرا از ارشاد باید مجوز بگیریم؟ آنچه که مسلم است، این مهم است که مردم گناهی نکرده‌اند که پول بلیط داده‌اند و از راه‌های دور می‌خواستند خودشان را به محل برگزاری کنسرت برسانند.»

غلام‌علی صادقی، دادستان عمومی و انقلاب استان خراسان رضوی اما در پاسخ به این انتقادات به خبرگزاری میزان گفته است: « عدم برگزاری کنسرت به دستگاه‌های مربوطه از جمله اداره کل ارشاد و ادارات ارشاد شهرستان‌ها اعلام و اطلاع‌رسانی شده است تا از صدور مجوز و یا فروش بلیت و یا اعلام این مراسم خودداری کنند، اما متأسفانه برخی به هر دلیلی که خودشان می‌دانند ممنوعیت در اجرای کنسرت‌ها را رعایت نمی‌کنند و با فروش بلیت و اخذ پول از مردم توقعی را برای آن‌ها ایجاد می‌کنند و خود آن‌ها هم باید به گلایه‌های مردم پاسخ دهند.»

علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی گفته بود که صدور مجوز کنسرت‌ها از سوی دولت و لغو آن توسط قوه قضائیه «موجب سردرگمی مردم و جوانان » و «فعالیت‌های قارچ‌گونه گروه‌های موسیقی زیرزمینی» می‌شود.

پیش از این در خرداد سال جاری، لغو کنسرت‌های کیهان کلهر و شهرام ناظری در نیشابور، به دستور دادستان خبرساز شده بود.

علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی در همان ایام به خبرگزاری‌های داخلی گفته بود که درباره لغو کنسرت‌های مجوزدار با صادق لاریجانی، رییس قوه قضائیه گفت‌و گو کرده. بنا بر این بود که دادستان‌ها همکاری کنند، اما این اتفاق نیفتاد.

جنتی گفته بود که قوه قضائیه «لغو کنسرت‌ها را جزو حقوق خودش» می‌داند، چنان‌که به گفته وزیر ارشاد اسلامی «حتی یک دادیار می‌تواند فردی را دستگیر، کاری را توقیف و جایی را مهر و موم کند.»

دادستان نیشابور در اردیبهشت سال جاری شهرام ناظری را تهدید کرده بود که اگر کنسرتش را برگزار کند، او را به زندان می‌اندازد.

علی جنتی خاطرنشان کرده بود که مجوز برای کنسرت موسیقی در استان خراسان با «رعایت و مراقبت» و عموماً برای موسیقی سنتی صادر می‌شود. اما ظاهراً موسیقی سنتی هم در استان خراسان، به گفته دادستان استان «یک اتفاق اخلاقی ناگوار» است.

در همین زمینه:

ممنوعیت برگزاری کنسرت موسیقی در خراسان رضوی

درخواست هنرمندان برای لغو ممنوعیت برگزاری کنسرت موسیقی در مشهد

کنسرت سالار عقیلی به دستور دادستان سبزوار لغو شد

دادستان نیشابور باز هم کنسرت شهرام ناظری را لغو کرد

Share