Share

مجلس سنا ایالات متحده آمریکا، عصر روز پنجشبه اول دسامبر (۱۱ آذر) «قانون تحریم ایران» را که قرار بود در پایان سال ۲۰۱۶ لغو شود، برای ۱۰ سال دیگر تمدید کرد.

barjam

پرچم ایران در میان پرچم کشورهای عضو ۵+۱ در مذاکرات هسته‌ای

نمایندگان مجلس سنا به اتفاق آرا به تمدید تحریم‌ها علیه ایران رای دادند و قطعنامه تمدید با رای ۹۹ موافق بدون هیچ مخالف تصویب شد.

تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسید و در متن آن آمده بود که باید هر ۱۰ سال یک بار تمدید شود.

مجلس نمایندگان ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۵ نوامبر تحریم‌ها را تمدید کرد. با تصویب مجلس سنا، اگر این قطعنامه تمدید به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد جنبه قانونی خواهد یافت.

از لحاظ قانونی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می‌تواند مصوبه سنا را وتو کند اما وتوی او هم می‌تواند به کمک رای دو سوم کل آرای مجلس نمایندگان لغو شود.

اوباما قانون تحریم علیه ایران را امضاء خواهد کرد

دولت اوباما می‌گوید که تصویب این تحریم‌ها روابط با تهران را خصمانه خواهد کرد. کاخ سفید بیان کرده تصویب تحریم‌ها را عملکرد سیاسی مناسبی نمی‌داند اما اوباما به احتمال زیاد آن را امضا و به قانون تبدیل خواهد کرد.

به گزارش روزنامه «هیل»، یک مقام کاخ سفید پس از مشخص شدن نتیجه رای سنا گفت که انتظار می‌رود اوباما از حق وتو خود استفاده نکند و قانون را امضاء کند.

این مقام گفت که دولت برای سنا شروطی را مشخص کرده است تا تمدید «قانون تحریم ایران»، شرایط قرارداد هسته‌ای ایران و آمریکا را نقض نکند. اوباما با این شرایط قانون را امضاء خواهد کرد.

برخی از تحریم‌های مندرج در «قانون تحریم ایران» مصوب سال ۱۹۹۶ در متن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ آمده‌اند و به موجب آن لغو شده‌اند. این تحریم‌های لغو شده در تمدید هم به موجب قرارداد ایران و آمریکا و متن برجام ارزش قانونی نخواهند داشت.

دمکرات‌های سنا به تحریم ایران رای مثبت داده‌اند

قانون‌گذاران حامی «قانون تحریم ایران» این استدلال را بیان کرده‌اند که اگر آنها این قانون را تمدید نکنند، ایالات متحده آمریکا توانایی خود برای اعمال فشار به ایران را برای مقید ماندن به برجام از دست خواهد داد.

سناتور باب منندز – از حزب دمکرات و نماینده نیوجرسی – از جمله کسانی است که به گزاره بالا باور دارد و لایحه دیگری پیشنهاد کرده است تا تحریم‌ها علیه ایران بیشتر از قانون ۱۹۹۶ هم گسترش یابد.

در فشار برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران، جمهوری‌خواهان تنها نبودند؛ ۲۰ نماینده دمکرات مجلس سنا با جمهوری‌خواهان همراه شده بودند. از جمله سناتور کریس کونز از ایالت دلوور که روز پنجشنبه در توضیح رای خود به تمدید قانون ۱۹۹۶ گفت: «ایران باید بداند که تهدید بازگشت به تحریم زنده و پابرجاست.»

سناتور ریچارد بلومنتال از ایالت کنتیکات یکی دیگر از این دمکرات هاست. او پس از حمایت از تمدید تحریم‌های ۱۹۹۶ گفت: «اثر اجرایی و عملی تواق هسته‌ای با ایران به عزم ما وابسته است که بتوانیم ایران هسته‌ای را با استفاده از تحریم‌ها و دیگر گزینه‌های مورد نیاز، متوقف کنیم.»

تمام این سناتورهای دمکرات از توافق هسته‌ای با ایران پشتیبانی کرده بودند اما اکنون از تمدید قانون تحریم ایران نیز حمایت کردند.

آمریکا به همراه پنج قدرت جهانی، سال گذشته در وین توافق هسته با ایران (برجام) را امضا کردند. بر اساس این توافق، ایران پذیرفت که برنامه هسته‌ای‌اش را محدود کند و در مقابل جامعه بین‌المللی نیز تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران را لغو کند. با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اما آینده «برجام» در ابهام قرار گرفته.

در همین زمینه:

Share