Share

رئیس‌جمهوران دو کشور ایران و روسیه در تماسی تلفنی با یکدیگر درباره جنگ سوریه به رایزنی پرداختند و از لزوم مذاکرات سیاسی گفتند.

rouhani-putin3

ایران و روسیه متحدان اصلی بشار اسد در جنگ با مخالفان مسلح هستند

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه شنبه شب، چهارم دی‌ماه در تماسی تلفنی پیروزی ارتش دمشق در حلب را به یکدیگر تبریک گفتند. آنها بازپس‌گیری حلب را از آنچه «تروریست‌ها» می‌خواندند، مقدمه‌ای بر آغاز دور جدیدی از مذاکره‌های سیاسی برای حل بحران سوریه دانستند.

شهر حلب تا همین چندی پیش به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده بود. شورشیان بر شرق حلب تسلط داشتند و نیروهای طرفدار بشار اسد بر غرب حلب. اما اواسط ماه نوامبر ارتش سوریه با حمایت روسیه و ایران برای فتح مناطق شرقی حلب عملیات گسترده‌ای را آغاز کرد و بالاخره ۱۲ دسامبر مقاومت مخالفان مسلح در این منطقه فروپاشید. آنها اکنون کاملاً از حلب خارج شده‌اند.

روحانی برگزاری قریب‌الوقوع مذاکرات بین بشار اسد و گروه‌های مخالف او در آستانه، پایتخت قزاقستان را گامی رو به جلو خواند. او همچنین به همتای روس خود هشدار داد که نباید اجازه داد مخالفان با استفاده از فرصت آتش‌بس به تجدیدقوا و اشغال مناطق حساس دیگری در سوریه دست بزنند.

مخالفان از حلب به ادلب منتقل شده‌اند و تعداد معدودی نیز در حومه حلب هنوز حضور دارند. گزارش‌ها حاکی است که روسیه از جمعه این هفته حملات در حومه حلب را آغاز کرده و به تازگی بمباران‌ها در ادلب را شدت بخشیده‌است. فعالان حقوق بشری نگران تکرار فاجعه حلب در مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح در استان ادلب هستند.

حسن روحانی همچنین ترور سفیر مسکو در آنکارا را به رئیس‌جمهوری روسیه تسلیت گفت و آن را «شکل و پوشش جدید فعالیت‌های تروریستی» پس از شکست مخالفان مسلح در شرق حلب دانست.

پوتین نیز در پاسخ به روحانی گفت که هماهنگی مسکو و تهران به یک «سیاست سازنده در سطح بین‌المللی» و پیروزی بزرگ علیه «تروریسم بین‌الملل» انجامیده‌است. او نیز از آغاز روند صلح در مذاکرات قزاقستان دفاع کرد.


بیشتر بخوانید

 

Share