Share

جنگنده‌های روسیه حمله‌های هوایی خود به مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح بشار اسد در استان ادلب را شدت بخشیدند.

جنگنده‌های روسیه بر فراز سوریه

جنگنده‌های روسیه بر فراز سوریه

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ساکنان و مخالفان مسلح در حال نبرد با دولت دمشق در ادلب گفته‌اند که روسیه از شنبه ۲۴ دسامبر حملات هوایی خود به این استان تحت کنترل مخالفان را شدت بخشیده‌است. بنابر این گزارش‌ها، دست‌کم هشت حمله هوایی به بنش، جسر الشغور و سراقیب، شهرهای اصلی این استان واقع‌شده در شمال غربی سوریه انجام شده‌است.

این حمله‌ها تنها دو روز پس از تخلیه کامل مخالفان مسلح از شرق حلب صورت می‌گیرد. بر اساس توافقی که بین دولت بشاراسد و حامیان آن با شورشیان به‌دست آمده‌بود، ساکنان الفوعه و کفیرا، روستاهای شیعه‌نشین و حامی دمشق در ادلب به حلب منتقل شدند و اتوبوس‌‌های تخلیه‌کننده مخالفان شرق حلب نیز به سوی ادلب روانه شدند. بخش اعظم استان ادلب در سال ۲۰۱۵ به دست شورشیان افتاد و ضربه بزرگی به دولت بشار اسد وارد آورد.

به ‌همین دلیل، سازمان‌های حقوق بشری و کارشناسان پیش از این نگرانی خود را از تمرکز جنگ بر مناطق تحت کنترل مخالفان در ادلب، تکرار فاجعه حلب و تخریب‌های گسترده ابراز کرده‌بودند. ارتش سوریه نیز تلویحاً اعلام کرده‌است که پس از پیروزی در حلب هدف بعدی خود را حمله به مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح در ادلب قرار داده‌است.

با این حال، یک کارشناس ارشد موسسه خاورمیانه در واشنگتن به روزنامه آمریکایی «کریستین ساینس‌ مانیتور» گفت که خستگی سربازان ارتش سوریه و نیز اولویت‌های متحدان کلیدی اسد، یعنی ایران و روسیه در تعیین جبهه بعدی جنگ نقش بازی خواهند کرد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران شنبه‌شب در تماسی تلفنی به همتای روس خود هشدار داده‌بود که نباید مخالفان با استفاده از فرصت آتش‌بس بتوانند به تجدیدقوا و اشغال مناطق حساس دیگری در سوریه دست بزنند.

حملات هوایی روسیه به شهرهای اصلی ادلب چندین کشته برجای گذاشته است. به گزارش رویترز، اغلب این کشته‌شدگان غیرنظامی بوده‌اند. بخش بزرگ مخالفان در ادلب را گردان‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرای تندرو شکل می‌دهند که تحت ائتلافی به نام «جیش الفتح» در کنار یکدیگر با نیروهای هوادار دمشق می‌جنگند. بسیاری از آنها پیشتر با القاعده در ارتباط بوده‌اند.

یکشنبه ۲۵ دسامبر نیز خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در گزارشی اعلام کرد که ارتش سوریه پس از پیروزی در حلب سراغ ادلب خواهد رفت. این خبرگزاری به نقل از ایگور کروچنکو، یک متخصص نظامی و عضو شورای عمومی وزارت دفاع روسیه ادعا کرد که پالمیرا و پس از آن ادلب اهداف بعدی اسد و متحدانش در سوریه خواهند بود. اسپوتنیک خبرگزاری متعلق به دولت مسکو است و برای مخاطبان غیرروس راه‌اندازی شده.

اواسط ماه نوامبر ارتش سوریه با حمایت روسیه و ایران برای فتح مناطق شرقی حلب عملیات گسترده‌ای را آغاز کرد و بالاخره ۱۲ دسامبر مقاومت مخالفان مسلح در این منطقه فروپاشید.


بیشتر بخوانید

Share