Share

معاون استاندار تهران گفت که باید برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی، زنان تن‌فروش و کارتن‌خواب را عقیم کرد.

دست کم پنج‌هزار زن کارتن خواب در تهران زندگی می‌کنند

دست کم پنج‌هزار زن کارتن خواب در تهران زندگی می‌کنند

سیاوش شهریور، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران یکشنبه ۱۲ دی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت که باید «پروژه قانع‌کردن زنان کارتن‌خواب برای عقیم‌سازی» پیگیری شود.

چندی پیش شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهوری ایران در امور زنان و خانواده برای نخستین بار پیشنهاد عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب را با رضایت خودشان مطرح کرد تا از آسیب‌های اجتماعی حاصل از به‌دنیاآمدن فرزندان این زنان جلوگیری شود. این طرح با مخالفت‌های فعالان مدنی و حقوق بشری و فعالان حقوق زنان مواجه شد و برخی فعالان حتی آن را از جنس سیاست‌های به‌سازی نژادی معرفی کردند. مولاوردی به عنوان فعال اصلاح‌طلب در نقش دبیرکل حمایت از حقوق بشر زنان ایران نیز فعالیت می‌کند.

اکنون سیاوش شهریور، معاون فرهنگی استاندار تهران ضمن تأکید براینکه «به لحاظ حقوقی» هیچ کس توان عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب را ندارد، باز هم از طرح مولاوردی دفاع کرد و گفت که عقیم‌سازی باید در مورد زنانی صورت بگیرد که «معتاد، کارتن‌خواب و تن‌فروش هستند.»

او گفت که کارگران جنسی در تهران مصرف‌کننده و توزیع‌کننده مواد مخدر هستند و گفت که «بالای ۲۰ درصد این زنان ایدز دارند و انواع و اقسام بیماری را گسترش می‌دهند.»

منتقدان طرح عقیم‌سازی معتقدند که این کار با تکیه بر گفتارهای پاکسازی نژادی و اخلاقی و نرمال‌سازی اجتماعی صورت می‌پذیرد و از ادعاهای بشردوستانه حامیان آن فاصله دارد.

شهریور گفت که مدیران ملی با گزاره «عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب» موافق نیستند و این گزاره را گزاره‌ای «ضدحقوقی» خواند که توجیه قانونی ندارد. اما در عین حال تأکید کرد که با عقیم‌کردن «زنی که خودش جانش به لبش رسیده» موافق است. او پروژه اصلی در این راستا را «پروژه قانع‌کردن زنان کارتن‌خواب» به عقیم‌شدن دانست.

بحث عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب پس از انتشار خبر «گورخواب‌های تهران» بالا گرفت. عده‌ای در واکنش به این خبر خواستار اجرای طرح «عقیم‌سازی زنان خیابانی با رضایت خودشان» شدند اما این سخنان با واکنش‌های انتقادی شدید در فضای مجازی مواجه شد.

بنا به آخرین آمار غیررسمی اعلام‌شده از سوی معاونت زنان رئیس‌جمهوری، شهر تهران دست‌کم پنج‌هزار زن کارتن‌خواب دارد.


بیشتر بخوانید

 

Share