Share

منابع خبری محلی از شلاق خوردن یک خبرنگار در نجف‌آباد اصفهان خبر داده‌اند. این خبر روز پنج‌شنبه ۱۶ دی منتشر شده و زمان اجرای این حکم به روز قبل از آن یعنی ۱۵ دی برمی‌گردد.

تصویری از وضعیت شماری از روزنامه‌نگاران در ایران/ کارتون از اسد بینا‌خواهی

کانال تلگرامی سایت تیتر یک نجف‌آباد با انتشار خبر اجرای حکم ۴۰ ضربه شلاق به دنبال شکایت نیروی انتظامی، در یادداشتی به انتقاد از اجرای این حکم پرداخته و خطاب به فرماندار جدید شهر نجف‌آباد نوشته است: «… صمیمانه از شما تشکر می‌کنیم که هدیه‌ای گرانبها به خبرنگاران شهرستان نجف‌آباد دادید تا حواس‌شان باشد هر چه دل‌شان خواست ننویسند و نشر کذب نکنند، چون ممکن است محکوم به شلاق خوردن شوند.»

بر اساس این یادداشت، خبرنگار محکوم، جوانی نجف‌آبادی‌ست که به اتهام «انتشار کذب یک خبر درباره توقیف موتورسیکلت‌های متخلف در این شهر»، محکوم شده است.

در متن منتشر شده آمده است: «سهراب مظفر نجفی، فرماندار جدید نجف‌آباد که هفته گذشته در دیدار با خبرنگاران گفته بود باید جریان آزاد اطلاعات در جامعه برقرار باشد، با نشستن در صندلی فرمانداری نجف‌آباد و ریاست شورای تامین شهرستان، شاهد اجرای قانون بود و نیروی انتظامی نجف‌آباد که زیرمجموعه شورای تأمین شهرستان و تحت امر فرمانداری انجام وظیفه می‌کند با شکایت قانونی از خبرنگاری که عدد موتورسیکلت‌های متخلف توقیفی را به جای ۸ دستگاه، ۳۰ دستگاه عنوان کرده بود، نشان داد رییس شورای تأمین شهرستان نجف‌آباد به صورت جدی به دنبال اجرای قانون است و خبرنگاری که نشر کذب کرده باید ۴۰ ضربه شلاق بخورد. فرماندار جدید مچکریم.»

سایت تابناک با بازنشر این خبر و یادداشت، از قرار گرفتن فرماندار جدید در کانون توجه منتقدان خبر داده است و این مطلب را با چنین تیتری منتشر کرده است: فرماندار منصوب در کانون توجه منتقدان؛ ماجرای شلاق خوردن خبرنگار نجف‌آبادی چیست؟

در بخش دیگری از این یادداشت اما آمده است: «این که مقام قضایی طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی رأی به محکومیت خبرنگار منتشر کننده این خبر کذب داده یا نداده، بحث حقوقی مفصلی می‌طلبد ولی اینکه باید از فرماندار جدید نجف آباد به دلیل اجرای قانون تشکر کرد، موضوع واضحی است. … قانون به خوبی توسط نهادهای شهرستانی که شما فرماندار آن هستید اجرا می‌شود و همان‌طور که به تعبیر شما گردش آزاد اطلاعات باید در جامعه باشد، خبرنگاری که نشر کذب کرده هم باید شلاق بخورد تا دیگر انتشار اکاذیب نکند.»

جدای از فشارهای سیاسی و بازداشت گاه و بیگاه خبرنگاران به اتهام‌هایی همچون اقدام علیه امنیت ملی که در حال حاضر با کلید‌واژه «نفوذ» پیگیری می‌شود، خبرنگاران محلی هم زیر فشار مقامات و مسئولان محلی هستند و معمولاً به دلیل اعمال نفوذ آن‌ها محکوم می‌شوند.

از جمله نمونه‌های محکومیت خبرنگاران محلی به حبس یا شلاق می‌توان به حامد عطایی، روزنامه‌نگار اهل ارومیه اشاره کرد که فیلم صحبت‌های جنجالی نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس را درباره زنان و نمایندگان زن منتشر کرده بود. او به چهار ماه حبس محکوم شده بود اما قاضی‌پور رضایت داد و پرونده بسته شد.

در همین زمینه: ادامه برخورد با افشاکنندگان: چهار ماه حبس برای یک روزنامه‌نگار

از سوی دیگر حکم ۴۴۴ ضربه شلاق محمد‌رضا فتحی، وبلاگ‌نویس و روزنامه‌نگار منتقد اهل ساوه به دنبال شکایت سه مدیر محلی، در دادگاه تجدید‌نظر به ۴۵۹ ضربه افزایش یافت و همچنان امکان اجرای آن وجود دارد.

صدور حکم شلاق برای فعالان رسانه‌ای پیش از این موارد هم سابقه داشته اما ۴۵۹ ضربه، بدعتی اساسی در احکام صادر شده در دادگاه‌های روزنامه‌نگاران در ایران است: احتمال اجرای حکم شلاق صادر‌ شده برای وبلاگ‌نویس اهل ساوه

در همین زمینه: اعتراض گزارش‌گران بدون مرز به افزایش حکم شلاق وب‌نگار ساوه‌ای

در موردی دیگر، یک کاریکاتوریست اراکی به نام محمود شکرایه به ۲۵ ضربه شلاق محکوم شده بود که به دنبال اعتراض‌های صنفی و رضایت دادن شاکی، این حکم اجرا نشد و تغییر کرد: نماینده شاکی، شکایت خود را از کارتونیست محکوم پس گرفت

Share