Share

هفت نفر از کارگران بازداشتی پلی‌اکریل که در تجمع اعتراضی یکشنبه ۱۹ دیماه مقابل دفتر مرکزی شرکت بازداشت شده بودند، ظهر امروز به قید کفالت آزاد شدند اما کارفرما به خواست‌ کارگران مبنی بر پرداخت مطالبات عقب‌مانده پاسخی نداده است.

کارخانه پلی‌اکریل تنها تولیدکننده الیاف آکریلیک در ایران است. کارخانه به گفتهٔ مسئولان با مشکلات تسهیلات و نقدینگی روبرو است. از این رو خط تولید آن تعطیل است و دو هزار کارگر آن بلاتکلیف‌اند.

یکی از تجمعات اخیر کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان

یکی از تجمعات اخیر کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان

دستمزد کارگران پلی‌اکریل آخرین بار در خرداد ماه پرداخت شده و آن‌ها شش ماه است دستمزد دریافت نکرده‌اند. از این گذشته آینده شغلی آن‌ها در ابهام قرار دارد.

در همین رابطه کارگران تجمعات اعتراضی متعددی برگزار کردند. از جمله روز ۸ دی حدود ۵۰۰ تن از کارگران در برابر فرمانداری اصفهان دست به تجمع زدند. آن‌ها سپس در خیابان‌های اصفهان راهپیمایی کردند. فرماندار اصفهان پس از راهپیمایی در جمع کارگران ظاهر شد اما کارگران که با وعده‌های او قانع نشده بودند به راهپیمایی خود ادامه دادند. تظاهرات آنروز سرانجام با دخالت نیروی انتظامی به پایان رسید.

چند هفته پیش نایب رئیس کانون کارفرمایان استان اصفهان گفته بود برای حل مشکلات اقتصادی و روی خط افتادن تولید این کارخانه لازم است نیمی از دو هزار کارگر این کارخانه تعدیل شوند. یک هیات دولتی برای رسیدگی به مشکلات کارخانه در پلی‌اکریل مستقر شد اما نه تولید راه افتاد و نه حقوق عقب افتاده کارگران پرداخت شد. از این گذشته، سازمان تامین اجتماعی نیز در ازای بدهی‌های این شرکت شروع به مصادره بخشی از اموال پلی‌اکریل کرد که این امر با اعتراض کارگران روبرو شد. آنان با امضای طوماری خطاب به وزیر کار به این مساله اعتراض کردند.

در تظاهرات دیروز مقابل دفتر مرکزی شرکت در چهار راه آبشار اصفهان باز هم مسئولان پاسخ روشنی به کارگران ندادند و نیروی انتظامی تعدادی از کارگران معترض را دستگیر و سایر تجمع‌کنندگان را متفرق کرده بود.کارگران ندادند و نیروی انتظامی تعدادی از کارگران معترض را دستگیر و سایر تجمع‌کنندگان را متفرق کرده بود.

بیشتر بخوانید:

سکوت مسئولان، کارگران معترض پلی‌اکریل را به تظاهرات کشید

تجمع اعتراضی کارگران پلی‌اکریل مقابل فرمانداری اصفهان

Share