Share

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر و فعال حقوق کودکان کار که به دلیل وخامت حالش در سی و هفتمین روز اعتصاب غذا در حالت نیمه بی‌هوشی به بهداری زندان منتقل شده بود، با توجه به شرایط حادش به بیمارستان «امام خمینی» تهران اعزام شد.

سعید شیرزاد، زندانی در اعتصاب غذای زندان رجایی‌شهر

این زندانی سیاسی از هفدهم آذر ماه در اعتراض به وضعیت زندان‌ها و شیوه‌ برخورد با زندانیان عقیدتی- سیاسی، لب‌هایش را دوخته و اعتصاب غذا کرده است. 

شیرزاد در نامه‌ای که یک ماه پس از آغاز اعتصاب غذایش منتشر شد، تأکید کرد که اعتصاب غذایش را ادامه می‌دهد:‌ تأکید سعید شیرزاد، زندانی سیاسی، بر ادامه اعتصاب غذا تا رسیدگی به خواسته‌هایش

او پیش از این و در پاسخ به درخواست مادران خاوران مبنی بر پایان اعتصاب غذا هم گفته بود که این اعتصاب را تا ۳۰ روز پی خواهد گرفت و بسته به شرایط و بر اساس شنیده شدن یا شنیده نشدن «صدای بی صدایان» درباره‌ پایان یا ادامه‌ آن تصمیم می‌گیرد: پاسخ سعید شیرزاد به درخواست مادران خاوران برای شکستن اعتصاب غذا: ادامه می‌دهم!

جمعی از همبندی‌های سعید شیرزاد هم با انتشار نامه‌ای در حمایت از اعتصاب غذای او، درخواست‌های این زندانی سیاسی را قانونی و صنفی خوانده بودند و از مسئولان قوه قضاییه خواسته بودند تا به مسائلی که از سوی او مطرح شده است، رسیدگی کنند: حمایت جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر از اعتصاب غذای سعید شیرزاد

در نامه تازه‌ای که از سعید شیرزاد به خارج از زندان رسیده و در اختیار رادیو زمانه قرار گرفته است اما، او درباره تشییع جنازه علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی و دوران زمامداری او اظهار نظر کرده و او را یکی از بزرگ‌ترین رهبران کشتار در ایران خوانده است.

در این نامه آمده است: «در روزگاری که ۳۰ به اصطلاح لیبرال برای فاشیستی که رییس جمهوری آمریکا شده، نامه فدایت شوم می‌نویسند، در روزهایی که هزاران نفر برای تشییع یکی از بزرگ‌ترین رهبران کشتار ایران جمع می‌شوند و در روزهایی که مرز مقاومت و شقاوت کاملاً در هم ریخته، باید به ریشه‌های خود بازگردیم. ریشه‌هایی که عمیقاً خواهان تغییر بنیادین جامعه و زیر و رو کردن کل مناسباتش هستند و جز حداکثر، به هیچ چیز کمتری رضایت نخواهند داد.»

  • متن کامل نامه تازه سعید شیرزاد از زندان رجایی‌شهر را در اینجا بخوانید: 

ماتم نگیریم، سازماندهی کنیم!

شیرزاد که از خرداد ماه سال ۹۳ بازداشت شده و در زندان به سر می‌برد، به پنج سال حبس محکوم است. او در دوران بازداشت بیش از دو ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین در انفرادی و بدون داشتن ارتباط با خانواده و وکیل خود به سر برده است.

این فعال مدنی ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ به اتهام اجتماع و تبانی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه و در دادگاه بدوی به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد. این دادگاه پس از گذشت ۱۵ ماه از بازداشت او برگزار شد.

شیرزاد دوازدهم خرداد ۹۳ در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و ابتدا به زندان اوین و سپس به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.

از جمله اتهامات وارده به این فعال حقوق کودک، «کمک به مشکلات آموزشی کودکان زندانیان سیاسی» است.

سعید شیرزاد در آخرین احضارش به دادگاه در اردیبهشت سال گذشته، در اعتراض به نحوه رسیدگی به پرونده و ممانعت دادگاه از حضور وکیلش، جلسه را ترک کرده بود.

پیش‌تر نیز این فعال حقوق کودک دو بار به دلیل آنکه با دستبند و پابند به دادگاه اعزام شده بود، از حضور در جلسه رسیدگی به پرونده خود در دادگاه امتناع کرده بود.

شیرزاد اولین بار در ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ در پی کمک‌رسانی به مردم زلزله زده آذربایجان شرقی بازداشت و پس از ۱۹ روز با قید کفالت آزاد شد.


لینک‌های مرتبط:

Share