Share

مسئولان اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی اصفهان یک زندانی محکوم به اعدام را در حالی حلق‌آویز کردند که او پیش از به اجرا گذاشته شدن حکم، سکته کرده بود.

طرح از جهانگیر درمنی

کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام با انتشار نام و هویت این زندانی از اجرای این حکم در روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین خبر داده است.

فرد اعدام شده از روز دوشنبه ۱۴ فروردین برای به اجرا گذاشته شدن حکمش به یکی از سلول‌های انفرادی زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود، اما بر اثر استرس و فشار ناشی از نزدیک شدن زمان اعدام سکته قلبی کرده بود.

به دنبال این ماجرا این زندانی به بخش پزشکی و بهداشتی زندان منتقل می‌‌شود اما مسئولان اجرای حکم با وجود وضعیت وخیم جسمی او، حکم اعدام را برای فرد سکته کرده به اجرا می‌گذارند، او را پای چوبه دار می‌برند و اعدام می‌کنند.

فرد اعدام شده از جمله محکومان به اعدام به دلیل ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر بوده است؛ سرپرست خانواده و دارای پنج دختر.

در روز انتقال این زندانی به سلول‌های انفرادی برای اجرای حکم اعدام، الهیار ملکشاهی، رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و نماینده کوهدشت با حضور در سیمای جمهوری اسلامی، از موافقت این کمیسیون با حذف مجازات اعدام و استفاده از مجازات جایگزین برای آن دسته از جرایم مواد مخدر خبر داده بود که غیر‌مسلحانه باشند.

در حال حاضر حدود پنج هزار نفر در ایران در ارتباط با جرایم مواد مخدر در نوبت اعدام هستند که برخی از آن‌ها قبل از سال ۹۰ و برخی تا سال ۹۴ به اعدام محکوم شده‌اند.

جمعی از خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام به دلیل جرایم مواد مخدر قصد دارند تجمعی را علیه این مجازات سازماندهی کنند. قرار است این تجمع ساعت هشت صبح روز ۲۰ فروردین در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شود:

قرار برگزاری تجمع علیه مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر

Share