Share

دست‌کم ۱۴ زندانی محکوم به مرگ در زندان رجایی‌شهر (گوهردشت) کرج برای اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند. حکم اعدام این افراد در روزهای آینده اجرا خواهد شد.

عکس آرشیوی

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار فعالان حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، بیشتر افراد محکوم به مرگ در میان این گروه ۱۴ نفره کسانی هستند که به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده‌اند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش کرده است که این افراد روز دوشنبه ٢٨ فروردین، به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند. نام و هویت چهار نفر از این ۱۴ نفر نیز منتشر شده است.

اعدام‌های گروهی (دسته جمعی) در ایران تا به حال با انتقاد‌های شدید فعالان حقوق بشر و نهاد‌ها و سازمان‌های بین‌المللی روبه‌رو شده است. در مورد مشابهی که سال گذشته در زندان کرج روی داد، ۱۲ زندانی متهم به ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شدند. احمد شهید، گزارشگر ویژه وقت سازمان ملل در امور حقوق بشر  ایران، اعدام گروهی این افراد را محکوم کرد. این زندانیان با وجود هشدار آقای شهید و فعالان مدنی مخالف اعدام، در محوطه زندان کرج به دار آویخته شدند: احمد شهید اعدام ۱۲ متهم جرایم مرتبط با مواد مخدر را محکوم کرد

در موردی دیگر، ۲۰ زندانی اهل سنت زندان رجایی شهر، دسته جمعی اعدام شدند که این اعدام‌ها هم با واکنش‌های گسترده بین‌المللی روبه‌رو شد. از جمله: کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعدام ۲۰ نفر از اهل سنت ایران را محکوم کرد

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل که به تازگی منتشر شده است، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام را در میان تمام کشورهای جهان در اختیار دارد: گزارش سالانه عفو بین‌الملل: ۵۵ درصد اعدام‌های جهان در ایران انجام شده است

این در حالی‌ست که بر اساس آمارها و گزارش‌های مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دولت و دستگاه قضایی درباره بیش از ۶٠ درصد اعدام‌های صورت گرفته اطلاع‌رسانی نمی‌کنند و این اعدام‌ها به اصطلاح «اعدام مخفیانه» خوانده می‌شوند.

از سوی دیگر بر اساس آماری که سازمان حقوق بشر ایران ارائه کرده است، دست‌کم ۶۴ درصد از احکام اعدام اجرا شده در سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی دادگاه‌های انقلاب سراسر کشور صادر و در دیوان عالی تأیید شده است. این دادگاه‌ها همچنین مسئول بیش از سه هزار و ۲۰۰ مورد اعدام در ایران از سال ۲۰۱۰ تاکنون هستند:

ایران: ۶۴ درصد از احکام اعدام اجرا شده در سال ۲۰۱۶ در دادگاه‌های انقلاب صادر شده است

Share