Share

ده‌ها کارگر بازنشسته معدن یورت با مراجعه به اداره کار در رابطه با مطالبات پرداخت نشده خود دادخواستی علیه کارفرما ارائه دادند. این اقدام کارگران بازنشسته پس از آن صورت گرفت که ده‌ها کارگر شاغل این معدن نیز با طرح دادخواستی خواستار وصول مطالبات معوقه خود شده بودند.

کارگران بازنشسته معدن یورت که خبرگزاری کار ایران(ایلنا) تعداد آنان را حدود ۱۰۰ تن اعلام کرده است، سال ۹۴ بازنشسته شده‌اند. در آن زمان کارفرما بخشی از مطالبات مزدی آنان را به حساب هزینه‌های بازنشستگی طبق مقررات مربوط به مشاغل سخت و زیان‌آور گذاشته است بدهی کارفرما به هریک از این کارگران بازنشسته ببیش زا ۱۰ میلیون تومان است.

درپی انفجار چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت معدن یورت که به مرگ ۴۴ تن از کارگران انجامید مشخص شد علاوه بر ناایمنی شرایط کار، دستمزد کارگران نیز ماه‌ها پرداخت نشده بود.

طبق خبرهای منتشر شده ده‌ها کارگر شاغل معدن در این فاصله به اداره کار مراجعه کرده و دادخواستی در رابطه با مطالبات خود ارائه داده‌اند. دادخواست آنان ابتدا در هیات‌های تشخیص اداره کار بررسی خواهد شد.

پس از انفجار در معدن یورت دولت اعلام کرد معدن برای انجام تحقیقات بمدت ۶ ماه تعطیل خواهد شد و از کارگران معدن خواست برای دریافت حق بیمه در اداره کار ثبت نام کنند.

به خانواده‌های کارگران قربانی نیز وعده پرداخت دیه داده شده است . هر چند که گفته می‌شود بیمه آسای، تنها به ۴۰ تن از ۴۴ کارگر قربانی انفجار معدن دیه پرداخت خواهد کرد. زیرا خسارات از سقف تعهدات کارفرما نزد بیمه آسیا بیشتر است.


بیشتر بخوانید:

Share