Share

پس از قطع رابطه عربستان سعودی و متحدانش با قطر، کامیون‌های حمل مواد غذایی پشت مرز عربستان متوقف مانده‌اند. خبرگزاری فرانسه گزارش داده‌ که ساکنان دوحه، پایتخت قطر برای تهیه مایحتاجشان به فروشگاه‌های مواد غذایی هجوم آورده‌اند. در این میان رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی اعلام آمادگی کرده که از طریق سه بندر ایران مواد غذایی مورد نیاز قطر به این کشور ارسال شود. حریم هوایی ایران هم به روی هواپیماهای مسافربری قطر ایرویز گشوده شده است.

هجوم شهروندان به فروشگاه‌های مواد غذایی در دوحه (عکس: خبرگزاری فرانسه)

به گزارش روزنامه «شهروند»، رضا نورانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی از آمادگی ایران برای ارسال مواد غذایی به قطر خبر داده است:

«با هماهنگی که با خط کشتیرانی والفجر انجام شده امکان ارسال محصولات از سه بندر بوشهر، بندرعباس و بندر لنگه از طریق خطوط کشتیرانی ایران به قطر فراهم شده.»

تنها راه ارتباط زمینی با قطر از طریق عربستان سعودی‌ست که اکنون در پرتو بحران دیپلماتیک بین عربستان و بحرین مسدود شده است. قطر هر سال مواد غذایی به ارزش چهار الی پنج میلیارد دلار از کشورهای عربستان و مصر و امارات وارد می‌کرد. ایران اکنون اعلام آمادگی کرده که این مواد غذایی را از سه بندر یاد شده، از طریق خط کشتیرانی والفجر به قطر ارسال کند.

شرکت کشتیرانی والفجر یکی از شرکت‌های وابسته به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی‌ست.

صبح دوشنبه ۵ ژوئن ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین اعلام کردند برای حفاظت از منافع ملی، مبارزه با افراطی‌گری، و دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان با این کشور رابطه سیاسی‌شان را قطع می‌کنند. ساعتی بعد امارات متحده عربی و مصر هم روابط سیاسی خود با قطر را قطع کردند. راه‌های زمینی و حریم هوایی این کشورها بر روی قطر مسدود شده است.

هواپیماهای مسافربری قطر در آسمان ایران

روزنامه «شهروند» همچنین گزارش داده که با بسته شدن مرز هوایی قطر با همسایگانش هواپیماهای مسافربری این کشور از آسمان ایران در حال پرواز به طرف مقصدهای خود در سراسر جهان‌اند.

شرکت هواپیمایی «قطر ایرویز» با بیش از ۲۰۰ هواپیمای مسافربری یکی از ایرلاین‌های بزرگ جهان است و به ۱۵۰ مقصد در جهان تردد دارد.

تا پیش از بحران دیپلماتیک بین عربستان سعودی و متحدانش با قطر، قطر ایرویز از آسمان عربستان و مصر به سوی مقصدهای خود عزیمت می‌کرد. بعد از مسدود شدن حریم هوایی عربستان و مصر برای قطر فقط دو گزینه باقی مانده بود: آسمان ایران و آسمان عراق که در حال حاضر به دلیل جنگ با باقیمانده گروه دولت اسلامی (داعش) ناامن است.

استفاده قطر از حریم هوایی ایران برای این کشور به معنای منابع مالی تازه و افزایش نفوذ اقتصادی در خاورمیانه است.

بیشتر بخوانید:

Share