Share

غلامحسین غیب‌پرور، فرمانده بسیج، جمعه ۱۶ تیر، در واکنش به انتقاد‌ها از حضور سپاه در عرصه‌ اقتصاد ایران خطاب به مسئولان دولتی گفته بود، اگر موافق حضور سپاه در عرصه اقتصاد نیستند، رسماً این موضوع را اعلام کنند. دو روز بعد از این سخنرانی، فرمانده بسیج، دوشنبه ۱۹ تیر در یک سخنرانی دیگر، با لحنی کاملاً متفاوت اعلام کرد که بسیج در همه عرصه‌ها آماده همکاری با دولت حسن روحانی است.

فرمانده سپاه و بسیج – تمنای اقتصاد ایران

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، فرمانده بسیج از دولت روحانی خواسته که با «واقع‌بینی» و در نظر گرفتن «منافع ملی» دست سپاه و بسیج را از اقتصاد ایران کوتاه نکند.

غلامحسین غیب‌پرور در حاشیه یک همایش تبلیغی که صبح دوشنبه ۱۹ تیر در تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت:

«بسیج در همه عرصه‌ها آماده همکاری با دولت است: در بخش مهندسی که ما با دریایی از کارشناس مواجه هستیم می‌توانیم کمک کنیم. تا امروز با بسیاری از دانشگاه‌ها تفاهم‌نامه امضاء کرده‌ایم و در همایش‌های زیادی هم حضور داشتیم که اعضای دولت نیز شاهد آن بوده‌اند. در موضوعات مختلف آماده همکاری هستیم و این همکاری را وظیفه خود می‌دانیم.»

در روزهای گذشته اختلاف بین دولت و سپاه بر سر حضور در اقتصاد ایران بالا گرفته است. بحث بر سر یکی از مهم‌ترین اهداف دولت روحانی‌ست: واگذاری اقتصاد ایران به بخش خصوصی.

رئیس جمهوری اسلامی یکم تیر در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی  سپاه پاسداران را با یک دولت تفنگ به دست مقایسه کرده بود که عرصه را برای رقابت آزاد تنگ کرده است. این سخنان واکنش فرمانده سپاه را برانگیخت. سرلشکر محمد علی جعفری، دولت روحانی را متهم کرد که به خاطرناکارآمدی‌اش در حل بحران‌های اجتماعی و اقتصادی، در پی به وجود آوردن دو قطبی‌هایی در سطح جامعه است. او گفته بود سپاه به درخواست دولت‌ها و با اصرار آن‌ها وارد عرصه‌های اقتصادی شده است.

غلامحسین غیب‌پرور، فرمانده بسیج هم در سخنرانی جمعه ۱۶ تیر خود دولت را به بدحسابی و عدم پرداخت بدهی‌هایش متهم کرده و گفته بود:

«آیا شما هزاران میلیارد تومان بدهی خود را قبول ندارید، کسی از شما خواسته است، آیا کسی از شما مطالبه کرده است، انصاف داشته باشید.»

فرمانده بسیج گفته بود:

«سپاه در عرصه‌های مختلفی چون نفت و گاز، تونل و راه آهن فعالیت می‌کند اگر می‌خواهید بکشند کنار، رسماً اعلام کنید تا کنار بکشند.»

اما هنوز دو روز از این سخنرانی نگذشته، غیب‌پرور، فرمانده بسیج با لحنی کاملاً متفاوت از دولت روحانی خواسته که سپاه و بسیج را از عرصه‌های اقتصادی دور نکند. او گفته است:

«اگر انتقادی به سپاه وارد است جای آن مطرح کردن در رسانه‌ها نیست. امید است این موضوع به اتمام برسد.»

عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم  هم پیش از این منتقدان فعالیت اقتصادی سپاه را «مغرض و ناآگاه» خوانده و گفته بود که حضور سپاه در پروژه‌های اقتصادی به‌خواست و برای کمک به دولت بوده است.

به گفته عبداللهی قرارگاه خاتم از زمان ورود به فعالیت اقتصادی پس از خاتمه جنگ ایران و عراق ۲۵۰۰ پروژه را تکمیل کرده و از محل این پروژه‌ها ۲۴ هزار میلیارد تومان طلب دارد.

بدهی دولت به سپاه پاسداران تا دو سال قبل به نقل از فرمانده قرارگاه خاتم ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده و حال طی دو سال ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. علاوه بر این در پروژه‌های واگذار شده به سپاه و بسیج ۱۷۰ هزار نیرو مشغول کار هستند.

بیشتر بخوانید:

چرا دولت نمی‌تواند نظامیان را از اقتصاد بیرون براند؟

در همین زمینه:

Share