Share

حسن روحانی در نخستین سفر استانی در دولت جدید به زابل رفت. او در این سفر تمرکز سخنان و وعده‌هایش را بر مسائل اقتصادی گذاشت. رئیس‌جمهوری ایران با وجود درخواست مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان، در سخنرانی خود در زابل به مطالبات اهل سنت اشاره‌ای نکرد.

روحانی در زابل، عکس از وب‌سایت رئیس جمهوری ایران

او گفته با توجه به مشارکت بالای مردم این استان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، سفر خود را از این استان آغاز کرده است. بر اساس رأی تفکیکی استان‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، بالاترین میزان رأی به حسن روحانی در استان سیستان و بلوچستان ثبت شد.  ۷۳ درصد مردم این استان به حسن روحانی رأی داده بودند.

همزمان با این سفر مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان در مصاحبه‌ای با روزنامه ابتکار بار دیگر از حسن روحانی خواسته تا به انتظارات رأی‌دهندگان توجه بیشتری کند. مولوی عبدالحمید به‌طور ویژه به خواسته‌های اهل سنت و مناطق سنی‌نشین اشاره کرد و گفت «آنها تبعیض‌ها و مشکلات بسیاری دارند و در همه اداره‌ها جای براداران اهل سنت خالی است اگر هم باشد بسیار اندک است».

با این حال حسن روحانی در خصوص مسائل مورد اشاره مولوی عبدالحمید، از جمله مشکلات اهل سنت برای به جا آوردن آئین‌های مذهبی همچون نماز جماعت و آموزش قرآن و به‌کارگیری اقلیت‌ها در پست‌های دولتی سکوت کرد.

وعده‌های روحانی

رئیس‌جمهوری در سفر با زابل اعلام کرد که بودجه عمرانی سیستان و بلوچستان را نسبت به چهار سال قبل ۲,۵ برابر افزایش داده است.

او گفت با توجه به درخواست‌های مردم، لایحه منطقه آزاد سیستان در سال ۹۵ تدوین شد و انتظار می‌رود در سه ماه آینده در مجلس تصویب شود.

روحانی ادامه داد که وعده دولت یازدهم مبنی بر لوله‌کشی گاز نیز در حال اجراست و به بانک‌ها دستور داده تا در زاهدان به هر خانه‌ای که می‌خواهد لوله کشی گاز کند، دو میلیون تومان وام بدهند.

در این سخنرانی بخش کوتاهی از اظهارات روحانی به مسائل زیست محیطی زابل اختصاص یافت.

او تنها با اشاره به بجران آب در این منطقه گفت: «در تمام ملاقات‌ها با دولت افغانستان تلاش می‌کنیم به یک قرارداد بلندمدت جامع برسیم که بخشی از این قرارداد مسئله آب و حقآبه مخصوصا هامون است که ثبت بین‌المللی شده است و باید حقآبه آن گرفته شود. قرارداد ما با دولت افغانستان در مورد هیرمند هم باید کاملا اجرایی شود».

عدم توجه روحانی به بحران‌های زیست محیطی در زابل و سیستان و بلوچستان در شرایطی صورت می‌گیرد که سال گذشته سازمان بهداشت جهانی بر اساس اندازه‌گیری ریزگردهای معلق در هوا، شهر زابل را آلوده‌ترین شهر جهان معرفی کرده بود.

زابل بیشترین آمار بیماری سل را در ایران دارد؛ سالانه در این منطقه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر به آمار مبتلایان به این بیماری افزوده می‌شود. مقامات دانشگاه علوم پزشکی زابل می‌گویند طوفان شن و ریزگرد در شیوع بیماری سل در منطقه سیستان نقشی اساسی ایفا می‌کند.

انتقاد از عربستان

حسن روحانی گفت در حال حاضر روابط ایران با افغانستان و پاکستان و عمان در بهترین از هر زمان دیگری بهتر است.

رئیس‌جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به تنش‌ها با برخی کشورهای عرب منطقه گفت «اگر بعضی از کشورهای منطقه با ما فاصله گرفته‌اند تقصیر خود آنها است، ما خواهان این فاصله نبوده‌ایم و نمی‌خواهیم بین ایران و دنیای عرب فاصله بیفتد».

روحانی در این سخنرانی عربستان را به حمایت از گروه «دولت اسلامی» (داعش) متهم کرد و گفت «حالا اگر برخی کشورها در درون خود جنگ شاهزادگان دارند یا سه سال است همسایه خود را بمباران می کنند و شکست می خورند و اگر سالها به داعش کمک کرده اند وشکست خورده‌اند تقصیر ما نیست».

رئیس دولت دوازدهم قرار است در سفر به سیستان و بلوچستان از زاهدان و چابهار نیز بازدید کند.

 


در همین زمینه

مولوی عبدالحمید: تنها برای سفر به تهران و قم آزادم

Share