Share

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار به نقل از وکیلش به رسانه‌های بریتانیایی گفته است که این امید وجود دارد که نازنین زاغری قبل از عید نوئل از زندان آزاد شود و به نزد خانواده‌اش به بریتانیا بازگردد.

نازنین زاغری رتکلیف و دخترش

نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد تامسون رویترز توسط مراجع قضایی ایران به جرم توطئه برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی به پنج سال زندان محکوم شده. او این اتهام را رد کرده است. دستگاه قضایی ایران هم تاکنون جرم او را اعلام نکرده.

ریچارد رتکلیف، سال گذشته گفته بود که همسر او – نازنین زاغری – به دلیل اختلافات مالی ایران و بریتانیا بر سر یک معامله تسلیحاتی در دوران پیش از انقلاب و جریمه‌ای که بریتانیا می‌بایست به ایران پرداخت کند، زندانی شده است. ارزش  ۱۳۱۵ تانک‌ چیفتنی که ایران در دوران پهلوی دوم از بریتانیا خرید اما به دلیل وقوع انقلاب به ایران تحویل داده نشد حدود ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۴۰ میلیون دلار آمریکا) است که این مبلغ به ایران تعلق دارد اما به دلیل تحریم‌ها در بریتانیا مسدود شده بود. نخستین بار ۷ دسامبر روزنامه گاردین گزارش داد که بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا به ایران سفر می‌کند با این امید که راهی برای پرداخت این مبلغ به حساب‌ وزارت دفاع جمهوری اسلامی بیابد و در مقابل، آزادی نازنین زاغری را تأمین کند.

دولت بریتانیا گفته بود بوریس جانسون برای گفت‌وگو پیرامون مسائل خاورمیانه به ایران سفر می‌کند، اما در همان‌حال از مقامات جمهوری اسلامی می‌خواهد که شهروندان بریتانیایی – ایرانی زندانی را آزاد کند.

ریچارد رتکلیف به رسانه‌های بریتانیایی گفته است که شب گذشته با وکیلش دیدار و گفت‌وگو کرده و وکیل به او اطلاع داده که در کامپیوتر دادگاه مقابل نام نازنین زاغری نوشته شده: «آزاد شود»:

«این فقط در کامپیوتر دیده شده و هنوز کسی به ما اطلاع نداده. اما واقعاً نشانه خوبی‌ست. آنطور که من متوجه شدم، در کامپیوتر این موضوع را ثبت کرده‌اند، اما هنوز رسماً به ما چیزی ابلاغ نکرده‌اند. به نازنین گفته‌اند که باید تشریفات اداری انجام شود و ممکن است این مسأله مدتی طول بکشد.»

بوریس جانسون دوشنبه ۱۱ دسامبر بعد از بازگشت به بریتانیا گفته بود سفر به تهران «به زحمتش می‌ارزید» و با این حال هشدار داده بود که نباید چندان به آزادی نازنین زاغری امیدوار بود.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا پنجشنبه ۲۱ دسامبر گفته است:

«ما همچنان نگران شهروندان دو تابعیتی هستیم که در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند. تلاش می‌کنیم تصمیماتی اتخاذ کنیم که به بهترین نتیجه ممکن برای آن‌ها بینجامد.»

به غیر از نازنین زاغری، سه شهروند بریتانیایی – ایرانی دیگر در ایران زندانی‌اند. وزیر خارجه بریتانیا علاوه بر نانزنین زاغری درباره آزادی کمال فروغی، شهروند ایرانی- بریتانیایی هم با مقامات ایرانی گفت وگو کرده بود.

حسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به اعتراض گفته بود که اگر درخواست وزیر خارجه بریتانیا برای آزادی «دو جاسوس انگلیسی» در کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح شود، این کمیسیون با اجرای این درخواست مخالفت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: «درخواست بوریس جانسون برای آزادی دو جاسوس غیرمعقول  است»

Share